کرمانشاه- «خانه فیض مهدوی» از آثار ملی ثبت شده در کرمانشاه طعمه حریق شد و خسارات زیادی دید.

به گزارش خبرگزاری موج، «خانه فیض مهدوی» در کرمانشاه که یکی از آثار ملی ثبت شده است در آتش سوخت و خسارات زیادی دید.

بر اساس این گزارش، آتش سوزی در طبقه همکف این خانه تاریخی سبب سوختن درب های ورودی و پنجره این ساختمان، سوختن تمام تیرهای چوبی ضلع شمال غربی، سوختن بخشی از ابزار آلات صنایع دستی، پشم، نخ و... شده است.

در حالی که این آتش سوزی روز پنجشنبه هفته گذشته و حدود ساعت ۱۵:۳۰ به وقوع پیوسته، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از انتشار خبر و اطلاع رسانی این خسارت به ثروت‌های فرهنگی کرمانشاه امتناع کرده است.

خانه فیض مهدوی اثری ملی و مربوط به دوره قاجار است و در کرمانشاه خیابان مدرس، کوچه علاف خانه واقع شده و این اثر در تاریخ 6 اسفند 1385 با شمارهٔ ثبت 17560 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه فیض مهدوی به دو بخش بیرونی و اندرونی تقسیم می‌شود که به وسیله اختلاف سطحی که ناشی از عوارض زمین می‌باشد قابل تشخیص است که نشانه استفاده هوشمندانه معمار این بنا از اختلاف سطح برای جدا کردن دو بخش بیرونی و اندرونی و ایجاد محرمیت می‌باشد.

استفاده از پوشش گیاهی برای تقسیم فضا و ایجاد محرمیت به صورت هنرمندانه در این بنا بکار رفته است. فضاهای اندرونی در سه طبقه در جبهه شمال آن "زمستان نشین" و دو طبقه در جبهه جنوبی آن "تابستان نشین" و میانسرا در وسط ساخته ‌شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج