متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل از راه اندازی درمانگاه مشترک زنان و پوست جهت تشخیص سریع بیماری های پوستی دستگاه تناسلی بانوان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، سودابه تیرگر با اشاره به این که پوست به عنوان بزرگترین عضو بدن می تواند دچار بیماری های خوش خیم و بد خیم شود ، گفت : به دلیل شرم و حیا ی بیماران و عدم مراجعه، تشخیص بسیاری از بیماری های پوستی ناحیه تناسلی با تاخیر صورت می گیرد و عدم تشخیص به موقع و پیشرفت آن، درمان را مشکل می سازد.

وی ادامه داد: ضایعات ناحیه تناسلی در زنان بسیاری از موارد توسط متخصصین زنان بررسی می گردد، اما موارد فراوانی از ضایعات پوستی و مخاطی ابتدای دستگاه تناسلی به دلیل دست کاری و خود درمانی بیماران و اندک بودن موارد  ارجاع به متخصصین زنان در حیطه کار متخصصین پوست قرار گرفته ، معاینه توسط متخصصین پوست به تشخیص سریع ضایعات کمک می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: همکاری متخصصین زنان و پوست در تشخیص خارش ، اگزما ، پسوریازیس ، تب خال ، زگیل ، لیکن پلان ، لیکن سیمپلکس کرونیکوس، لیکن اسکلروزوس آتروفیکوس و ضایعات مخاطی بیماری های تاولی نظیر پمفیگوس می تواند منجر به تسریع کار تشخیص و درمان صحیح بیماران و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه ی  گردد.
وی گفت:حضور هم زمان متخصصین پوست و زنان جهت معاینه بیماران، تاخیر تشخیص و درمان در این گونه بیماران را به حداقل می رساند .
این متخصص ادامه داد: بسیاری از مشکلات بانوان مراجعه کننده به درمانگاه زنان به دلیل ترشحات حاصل از عفونت دستگاه تناسلی و یا خونریزی های نا به جا می باشد که در زمینه ی ضایعات فوق ، امکان وجود ضایعات پوستی وجود داشته و به دلیل عدم امکان مشاهده ی کامل توسط بیماران از تشخیص دور می مانند ، به علاوه برخی از ضایعات به دلیل قرارگیری در حیطه کاری متخصصین پوست الزاما باید توسط ایشان با معاینه و یا انجام بیوپسی ، تشخیص و سپس تحت درمان قرار گیرند.

 تیرگر متخصص پوست دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: افتتاح درمانگاه مشترک زنان و پوست امکان تشخیص سریع ضایعات را برای دانشجویان و دستیاران گروه پزشکی فراهم می سازد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج