بندرعباس - مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان گفت: تلاش شبانه روزی فعالان حوزه حمل و نقل استان موجب شد تا هرمزگان از بین 32 مرز فعال کشور در جایگاه نخست ترانزیت کالا قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان، علیرضا مجرد بیان داشت: در 12 ماهه سال 1395 بندرشهید رجایی با کسب 36 درصد از مجموع ترانزیت کالاهای ورودی، مهمترین و فعال ترین مرز ترانزیتی در کشور بود.

وی اضافه کرد: در این مدت دو میلیون و 799 هزار و 905 تن کالا از طریق بندرعباس به دیگر مرزهای کشور ترانزیت شده است.

مجرد بیشترین کالاهای ترانزیتی از مرز بندرعباس را مواد سوختی، انواع ترکیبات شیمیایی، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی و انواع پنبه برشمرد.

مجرد همچنین مرزهای پرویزخان، بازرگان و شهید باهنر را دیگر مرزهایی نام برد که در جایگاه های بعدی ترانزیت ورود کالا به کشور قرار دارند و 80 درصد از حجم کل ترانزیت کالا در کشور از طریق مرزهای نام برده شده صورت می گیرد و تنها 20 متعلق به سایر مرزهای کشور است.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای هرمزگان به میزان ترانزیت کالا در کشور اشاره کرد و گفت: آمار و اطلاعات جمع آوری شده حاکی از این است که طی 12 ماهه سال ۹۵، هفت میلیون و 816 هزار و 247تن کالاهای مصرفی و مواد نفتی از کشورترانزیت شده است. که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 28 درصد کاهش داشته است.

وی کریدور جنوب به شمال را یکی از مهمترین کریدورهای بین المللی برشمرد که از مرز بندرعباس و استان هرمزگان گذر می کند و قاره آسیا را به اروپا متصل و نیازهای مواد اولیه کشورهای آسیای شمالی و اروپا را فراهم می کند.

ترکمنستان، قزاقستان، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، ازبکستان و ترکیه مقاصد کالاهای تزانریتی از کشورمان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج