بندرعباس - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان گفت: 61 مرکز فعال دندانپزشکی در سطح استان آماده ارائه خدمات هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، دکتر سید حسین داودی گفت: دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بهمن سال 94 با کسب رتبه نخست کشوری در اجرای طرح دندانپزشکی در برنامه تحول سلامت، امروز به عنوان پیشرو در اجرای طرح تحول دهان و دندان کشور است.

دکتر داودی افزود: هم اکنون 56 دندانپزشک، یک بهداشت کار دهان و دندان و 5 کاردان بهداشت دهان و دندان، در 61 مرکز فعال دندانپزشکی که همه آنها مجهز به دستگاههای یونیت، اتوکلاو کلاس B و رادیوگرافی هستند، در طرح تحول سلامت نسبت به ارائه خدمات دندانپزشکی در سراسر استان و در تمام مراکز شهری و روستایی مشغول به ارائه خدمت هستند.

وی با اشاره به راه اندازی و تجهیز واحدهای دندانپزشکی در استان ابرازداشت: نصب 66 دستگاه یونیت دندانپزشکی، 58 دستگاه اتوکلاو و 42 دستگاه رادیوگرافی بخشی از اقدامات حوزه تجهیزات پزشکی در برنامه تحول حوزه دهان و دندان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری از بیماری های دهان و دندان در بین دانش آموزان را قابل تقدیر دانست و افزود: از ابتدای اجرای این طرح، 184 هزار و 751 نفر از دانش آموزان مقطع ابتدایی تحت درمان فلورایدتراپی و معاینات، طی دو مرحله، آبان ماه 94 و فروردین ماه 95 قرار گرفتند؛ همچنین در سال 95 و 96 آمار دانش آموزان مقطع ابتدایی که تحت درمان فلورایدتراپی قرار گرفتند، به تعداد 218 هزار و 668 نفر در مرحله نخست سال ۹۶-۹۵ افزایش یافت.

دکتر داودی تعداد کل خدمات پیشگیری ارائه شده در سال 95 به صورت تفکیکی را اینگونه عنوان کرد: ویزیت 45 هزار و 768 نفر، وارنیش فلوراید 2 هزار و 363 نفر، جرم گیری و بروساژ 10 هزار و 172 نفر و فیشیور سیلانت 7 هزار و 878 نفر که جمع کل خدمات 66 هزار و 181 نفر است.

وی با اشاره به تعداد کل خدمات درمانی ارائه شده به صورت تفکیکی در حوزه دهان و دندان در سال 95 را شامل کشیدن دندان 35 هزار و 625 نفر، رادیوگرافی 3 هزار و 597 نفر، پالپوتومی و درمان پالپ زنده یک هزار و 268 نفر، ترمیم 19 هزار و 310 نفر و درمان ریشه 178 نفر که جمع کل خدمات ارائه شده 59 هزار و 978 نفر می باشد، عنوان کرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در استان با اشاره به بسته خدمات مصوب در طرح سلامت دهان و دندان خاطرنشان کرد: غربالگری، معاینه، ثبت اطلاعات، آموزش بهداشت، رادیوگرافی پری اپیکال و بایت وینگ، پالپوتومی دندان های شیری و دائمی، جرم گیری و بروساژ دو فک، بروساژ دو فک، کشیدن دندان های خلفی و قدامی دائمی، کشیدن دندان عقل، ترمیم یک سطحی، دو سطحی و سه سطحی آمالگام دندان شیری و دائمی، ترمیم یک سطحی، دو سطحی و سه سطحی اچ نوری دندان های شیری و دائمی از جمله موارد خدمات مصوب در بسته طرح تحول حوزه دهان و دندان است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج