سرپرست پلیس‌راه استان ایلام گفت: مثلث مردم، رسانه‌ها و پلیس از مهم‌ترین عوامل در کاهش حوادث رانندگی است.

به گزارش خبرگزاری موج، سرهنگ «رضا همتی‌زاده» در نشست خبری اظهار کرد: استان ایلام باوجود آنکه آزادراه و بزرگراه ندارد و دارای طبیعت و توپوگرافی خشن و کوهستانی به‌ویژه در شهرستان‌های شمالی است ولی تلفات حوادث رانندگی در سال گذشته 30 درصد کاهش داشت و رتبه نخست کشور را در این زمینه به خود اختصاص داد.

وی افزود: 16 درصد حوادث رانندگی در این استان در مسیر ایلام به مهران و 12 درصد در مسیر ایلام به دره‌شهر اتفاق افتاده و آمارها نشان می‌دهد 45 درصد حوادث رانندگی درنتیجه تخطی از سرعت مطمئنه بوده است.

سرپرست پلیس‌راه ایلام با یادآوری اینکه 30 درصد تصادفات در بازه زمانی ساعت 16 تا 20 روی می‌دهد، تأکید کرد: 21 درصد حوادث نیز ناشی از تجاوز به چپ و 37 درصد در ورودی و یا خروجی شهرها اتفاق افتاده است.

همتی‌زاده اضافه کرد: 55 درصد حوادث رانندگی به‌صورت تک وسیله‌ای روی‌داده و 75 درصد تصادفات توسط وسایل نقلیه سواری انجام‌شده است.

وی مثلث مردم، رسانه‌ها و پلیس را از مهم‌ترین عوامل در کاهش حوادث رانندگی دانست و یادآور شد: آموزش رانندگان ناوگان حمل‌ونقل بار و مسافر، توزیع کلاه ایمنی و آموزش دهیاران از مهم‌ترین برنامه‌های پلیس برای کاهش حوادث است.

سرپرست پلیس‌راه ایلام گفت: تمامی اتوبوس‌ها باید به سامانه «سپهتن» متصل شوند چون سیستم ثبت ساعت حذف و نظارت‌ها به شکل آنلاین و الکترونیکی ثبت و در طول مسیر حرکت در اختیار پاسگاه‌های انتظامی قرار می‌گیرد.

همتی‌زاده با اشاره به شناسایی 26 نقطه حادثه‌خیز در جاده‌های مواصلاتی این استان اضافه کرد: برنامه‌های کوتاه، میان و بلندمدت با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی استان به‌منظور حذف این نقاط در دستور کار قرار دارد و با توجه به اینکه تعدادی از این نقاط در مسیر ایلام به مهران قرار دارند، با چهار بانده شدن این مسیر این نقاط ایمن‌سازی خواهند شد.

وی استفاده از فناوری‌های نوین به‌منظور نظارت بیشتر بر تردد خودروها را از برنامه‌های پلیس‌راه برشمرد و افزود: چهار دوربین تاکنون در سطح جاده‌های ارتباطی استان نصب‌شده و نصب 18 دوربین دیگر نیز امسال اجرایی می‌شود.

همتی زاده تأکید کرد: طرح نوروزی پلیس‌راه در ایام تعطیلات نوروز 96 با به‌کارگیری 40 تیم انجام شد که در طول اجرای این طرح بیش از 2 میلیون تردد در جاده‌ها ثبت شد که به نسبت سال گذشته افزایش 30 درصدی را نشان می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج