استاندار کرمانشاه گفت: نگران کردن مردم با ارائه اخبار غیرواقعی در مورد طرح سردسیری کار درستی نیست و در این زمینه جای نگرانی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه؛ اسد اله رازانی ظهر با تأکید بر این نکته که طرح سردسیری یک طرح مطالعاتی است در ادامه اظهار داشت: بر اساس طرح اصلی آب سیروان قرار است به مناطق گرمسیری استان‌های کرمانشاه و ایلام منتقل شود.

استاندار کرمانشاه افزود: بر اساس این طرح عظیم 900 میلیون مترمکعب از آب سیروان به مناطق گرمسیری استان‌های کرمانشاه و ایلام منتقل می‌شود. در این میان حجم قابل‌توجهی مازاد آب در بالادست رودخانه وجود دارد که بر اساس ایده ارائه‌شده می‌توان این آب را از طریق تونل و پمپاژ به دشت کامیاران در استان کردستان و سپس روانسر و کرمانشاه منتقل کرد.

این مقام عالی استان ادامه داد: وزارت نیرو 5 میلیارد تومان به مطالعه این طرح اختصاص داده است و حاصل مطالعات این بوده که طرح سردسیری به لحاظ فنی قابل‌اجراست.

وی افزود: همچنین بر اساس این مطالعات میزان آب قابل‌انتقال به‌اندازه‌ای قابل‌توجه است که در مورد انتقال آن می‌توان برنامه‌ریزی کرد.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: آب سیروان در طرح گرمسیری کاملاً به شکل ثقلی از نوسود به ازگله منتقل می‌شود ولی در طرح سردسیری برای انتقال آب علاوه بر احداث تونل نیازمند پمپاژ آب تا ارتفاع 500 متری هستیم که این کار هزینه اجرای پروژه را بسیار بالا می‌برد به‌گونه‌ای که بر اساس برآورد وزارت نیرو هزینه انتقال آب سیروان به کرمانشاه حدود 2500 تومان برای هر مترمکعب است.

دکتر رازانی ادامه داد: وزارت نیرو معتقد است هیچ محصول کشاورزی وجود ندارد که بتوان انتقال این آب گران را برای تولید آن توجیه کرد. همچنین آب شرب و آب صنعت کرمانشاه نیز وضعیت بحرانی ندارد.

این مقام عالی استان افزود: نکته دیگر اینکه دولت در شرایط فعلی امکان سرمایه‌گذاری ندارد ولی وزارت نیرو اعلام کرده حاضر است این پروژه را به بخش خصوصی واگذار کند البته تاکنون هیچ شرکتی برای انجام این طرح داوطلب نشده است.

وی افزود: این آب مازاد در استان کردستان قرار دارد و در صورت اجرایی شدن بخش اصلی آن در این استان به مصرف می‌رسد ولی بااین‌حال مدیریت ارشد استان با جدیت در حال رایزنی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است تا درنهایت دولت را در این زمینه مجاب به سرمایه‌گذاری کند. همچنین در صورت بهبود وضعیت اقتصادی دولت می‌توان به اجرای آن امیدوار بود.

دکتر رازانی در مورد خبرها و مسائل منتشرشده پیرامون انتقال طرح مطالعاتی سردسیری از استان کرمانشاه به استان کردستان گفت: متأسفانه برخی از چهره‌های شناخته‌شده استان تعابیر عجیب‌وغریبی مانند دستبرد زدن دولت به منابع ملت را به کاربردند که اصلاً این‌گونه نیست و کاملاً خلاف واقع است.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: مطالعات این طرح در سه سال اولیه توسط استان کردستان انجام‌شده و یک سال نیز به کرمانشاه واگذارشده است. حال دوباره به کردستان منتقل می‌شود و این‌یک امر بسیار عادی است و اصلاً تأثیری در اصل اجرای طرح ندارد.

این مقام عالی استان افزود: جلسه‌ای قبل از پایان سال با دکتر نوبخت داشتیم که ایشان عنوان کرد قصد داریم برای این طرح ردیف ملی تعریف کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نگران کردن مردم با ارائه اخبار غیرواقعی کار درستی نیست زیرا در این زمینه جای نگرانی نیست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج