خداآفرین - نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس گفت: نبود جاده آسفالته از مهمترین مشکلات روستائیان در شهرستان خداآفرین است.

به گزارش خبرگزاری موج، در نشستی که ظهر شنبه با حضور نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی و نیز معاون فرماندار خداآفرین برگزار شد، مسائل و مشکلات حوزه راهداری این شهرستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

برخورداری روستاها از جاده آسفالته از نیازهای اساسی خداآفرین است

قلی اله قلی زاده نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس در این نشست اظهار کرد: حدود 15 درصد راه های روستایی شهرستان خداآفرین آسفالته و 85 درصد نیز خاکی و یا شوسه هستند و استثنایی ترین شرایط جاده های روستایی کشور در راه های روستایی شهرستان های کلیبر، خداآفرین و هوراند می توان یافت.

اله قلی زاده با انتقاد از اینکه راه های روستایی شهرستان های کلیبر، خداآفرین و هوراند مورد بی مهری ها قرار گرفته است، افزود: شاید به صراحت بتوان گفت که وزارت راه و شهرسازی حتی یک کیلومتر جاده در شهرستان خداآفرین احداث نکرده است.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس بیان داشت: پیش از انقلاب تنها جاده های اهر - کلیبر و کلیبر - آبش احمد احداث شده و مابقی جاده هایی که در این منطقه ساخته شده بعد از انقلاب بود.

وی با ذکر اینکه یکی از اساسی ترین مشکل شهرستان خداآفرین عدم برخورداری روستاها از جاده آسفالته است، تاکید کرد: علاوه بر این ها، جاده ترانزیتی مرزی واقع در خداآفرین در مشخصات به عنوان جاده روستایی مطرح می شود و چندی پیش به دلیل ناایمنی و تردد خودروهای ترانزیتی دو پسر بچه هنگام عبور از عرض جاده به کام مرگ کشیده شدند.

تردد خودروهای ترانزیتی جاده مرزی خداآفرین را تخریب می کند

معاون فرماندار خداآفرین نیز در این نشست بابیان اینکه از 160 کیلومتر جاده های اصلی شهرستان خداآفرین تنها 110 کیلومتر شریانی است، اظهار کرد: همچنین از مجموع 600 کیلومتر راه روستایی فقط 130 کیلومتر از راه ارتباطی روستاهای خداآفرین آسفالته است که باعث شده تا این شهرستان از نظر آسفالت راه های روستایی در آخرین رده استانی قرار گیرد.

بابک رضی‌منش ادامه داد: شاخص راه های روستایی آسفالته استان آذربایجان شرقی 95 درصد بوده و شهرستان خداآفرین به دلیل کم لطفی ها و بی مهری ها با شاخص استانی فاصله زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به مناطق مرزی و کمتر توسعه یافته دارد، اضافه کرد: امنیت پایدار در مناطق مرزی کشور نیازمند توسعه پایدار است در حالی که مرزبانان اصلی در مناطق مرزی کشور مردم ساکن هستند.

رضی‌منش اصلاح روکش آسفالت جاده اسکانلو - پارس آباد را از دیگر نیازهای مهم شهرستان خداآفرین در حوزه راه دانست، گفت: جاده مرزی خداآفرین در دلیل واقع شدن در مسیر گمرک بیله سوار و جلفا شاهد تردد خودروهای سنگین و ترانزیتی بوده که باعث تخریب جاده می شوند که متاسفانه همیشه شاهد حوادث رانندگی در این محور مرزی هستیم.

معاون فرماندار خداآفرین با تاکید بر اینکه خیر نیکوکاری سه هزار مترمربع زمینی با هدف احداث راهدارخانه اهدا کرده است، یادآور شد: احداث راهدارخانه عاشقلو خداآفرین در فرمانداری مصوب شده و برای عملیاتی شدن پروژه راهدارخانه نیازمند اعتبار هستیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج