مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان گفت: از چند ماه قبل از ایام نوروز تصمیم گیری و اقدامات لازم در خصوص زیباسازی شهر انجام شد تا اتفاقات زیبایی را در نوروز رقم بزنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، مهدی بقایی در نشست خبری که تحت عنوان میزبانی متفاوت اصفهان در نوروز 96 برگزار شد، اظهارکرد: با وجود اینکه از اسفندماه فعالیت های مربوط به زیباسازی و نصب المان ها و نمادها را آغاز کردیم اما از چند ماه قبل برای آنها تصمیم گیری و اقدامات لازم انجام شده تا اتفاقات زیبایی در نزدیک نوروز رخ دهد و نوروزی متفاوت داشته باشیم.

وی افزود: برخی از اقدامات این سازمان شامل نصب المان ها، نمادها و مجسمه هایی که در سطح شهر انجام می شود، فعالیت های ماندگاری هستند و برخی همچون آذین بندی شهر و فضاسازی با دوچرخه ها نگاه موقتی یک الی 2 ماهه است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان فعالیت های این سازمان برای خلق زیبایی در شهر را در قالب چهار اداره نمادو حجم، گرافیک شهری، مبلمان و اداره نورپردازی عنوان کرد و گفت: از وظایف اصلی این سازمان پیرایش یا حذف نازیبایی ها طبق اصل 96 در سطح شهر است.

وی با اشاره به نصب 13 نماد در شهر اصفهان گفت: 12 نماد قبل از نوروز در شهر نصب و یک نماد همزمان با هفته اصفهان در شهر نصب می شود البته 13 نماد دیگر در طول سال 95 در شهر نصب شده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه آیین نامه نماد و حجم در بهار95 برای اصفهان تدوین شده است، افزود: این آیین نامه  برای سال های آینده نیز مثمر ثمر است.

بقایی ادامه داد: طبق این آیین نامه 6 دسته نماد برای شهر اصفهان تعریف شده که شامل نمادهای موقت، تزئینی، خاطره شهری، مفهومی، مشاهیر و آزاد است که برای هر کدام نیز تعریف خاصی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه فعالیت دیواره نگاره ها در چهار دسته اساسی تعریف شده است، گفت: یکی از نازیبایی های شهر، دیواره های کوتاه است که در این راستا سال گذشته حدود هشت هزار و 500 متر این دیوارها نقاشی شد.

 وی با اشاره به رویداد دانشجویی دیواره نگاری در شهر اذعان کرد: از دانشجویان رشته هنر دعوت به عمل آمد که در این راستا سه دانشگاه سمیه، سپهر و نجف آباد اعلام آمادگی کردند و از طریق سازمان و خود دانشگاه دبیرخانه ای برای انتخاب دانشجو شکل گرفت که این دانشجوها در سطح شهر با نظارت اساتید خود شروع به فعالیت کردند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان افزود: این دبیرخانه تصمیم گرفت داستان های پند آموز کهن بر دیواره های شهر نقش ببندد تا همچون کتابی بتوانیم ورق بزنیم که در این راستا اساتید ادبیات 80 داستان را از 10 کتاب انتخاب کردند.

وی با یبان اینکه کار سیمای خیابان را در سال جاری کلید زدیم، اضافه کرد: خیابان های جدید الاحداث مانند لاهور، خیابان خواجه نظام و خیابان ظهیرالاسلام اقدامات مربوط به زیباسازی در آنها صورت می گیرد.

زیرگذرهای شهر با استفاده از هنر صنایع دستی و نقاشی طاقچه های مجازی برای معرفی شهدا زیباسازی شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان ادامه داد: سال گذشته سه زیر گذر شهر با هنر صنایع دستی شهر زیبا سازی شدند و برای ایام نوروز سال جاری نیز زیرگذر امام خمینی(ره) در خوراسگان با هنرخاتم کاری و در زیرگذرعسگریه در سروش هنر نقاشی خط و زیر گذر صفه نیز با هنر کاشیکاری زیبا سازی شد.

بقایی  با اشاره به پروژه های نورپردازی تاکید کرد: 10 پروژه نورپردازی در خیابان های بیدآبادی، زیر گذرهای اقارب پرست، مفتح، هشت بهشت و 22 بهمن، خیابان شهید بهشتی نژاد با همکاری منطقه 3 شهرداری اصفهان برای ایجاد فضای متنوع و زیبا برای نوروز امسال اجرا شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج