سرپرست معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: بیش از 39 هزار مسافر نوروزی از یکم تا شب ششم فروردین ماه جاری در شبستان های مختلف این مکان مقدس اسکان پیدا کردند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، سرپرست معاونت فرهنگی مسجد جمکران با اشاره به خدمات رسانی به مسافران نوروزی در حوزه های مختلف اسکان و برنامه های فرهنگی مسجد مقدس جمکران افزود: شب نخست فروردین ماه، 9 هزار و 200 مسافر در شبستان کربلا، مسجد امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) اسکان یافتند.

وی افزود: شب دوم، سوم و چهارم فروردین ماه هفت هزار تن، شب پنجم پنج یک هزار تن و شب ششم چهار هزار و 500 تن در مسجد مقدس جمکران از خدمات اسکان بهره مند شدند.

ابراهیم صدوقی با اشاره به ظرفیت سالن های اردوهای مسجد مقدس جمکران گفت: این سالن ها ظرفیتی حدود 300 تن را به خود اختصاص داده که کاروان های زائران غیرایرانی در این مکان مستقر می شوند.

وی به ایجاد مکانی برای برای برپایی بیش از 2 هزار تخته چادر در مسجد جمکران اشاره کرد و افزود: امسال با پیش‌ بینی شهرداری و هماهنگی با مسجد مقدس جمکران، پارکینگ شماره چهار به عنوان استراحت‌گاه زائر آماده سازی شده است و در حال حاضر در آن خدمات رسانی به زائران برای اسکان موقت انجام می ‌شود.

سرپرست معاونت فرهنگی مسجد جمکران گفت: ایجاد این استراحت‌گاه بخش عمده مشکلات نصب چادر در رینگ مسجد مقدس جمکران را رفع کرده است و با اطلاع‌ رسانی که صورت گرفته مسافران برای استراحت و اسکان اضطراری به پارکینگ شماره چهار مراجعه می ‌کنند.

وی با اشاره به برگزاری پنج نمایشگاه مصور ویژه ایام نوروز در شبستان کاظمین این مکان مقدس اظهار داشت: سبک زندگی اسلامی، طب اسلامی، اقتصاد مقاومتی، وهابیت و چهره‌ های ماندگار مقاومت موضوع این نمایشگاه ‌ها است.

صدوقی خاطرنشان کرد: این نمایشگاه‌ ها هر روز از 9 صبح تا اذان ظهر و عصرها از ساعت 16 تا 22 آماده بازدید علاقه مندان است.

وی همچنین از برگزاری سه کارگاه آموزش کوتاه مدت در موضوع های مختلف خبر داد و گفت: این کارگاه‌ ها در شبستان های مختلف مسجد جمکران در موضوع های فضای مجازی، خانواده، تربیت فرزندان و همسرداری با حضور مشاوران و ارائه بسته‌های فرهنگی در 2 نوبت صبح و عصر از 28 اسفندماه سال گذشته آغاز شده و تا روز 11 فروردین ‌ماه امسال ادامه دارد.

سرپرست معاونت فرهنگی مسجد جمکران ادامه داد: نشست های معرفتی مهدوی با حضور کارشناسان برجسته حلقه های معرفت پس از نماز مغرب و عشا در شبستان کربلا مسجد مقدس جمکران برگزار می شود، همچنین حلقه های معرفتی با موضوع های مختلف در شبستان های امام علی (ع) و فاطمه الزهرا (س) ویژه برادران و خواهران در حال اجرا است.

وی با اشاره به بر برگزاری مسابقه کتاب‌ خوانی امام مهدی(عج) در ایام نوروز تا نیمه شعبان گفت: این مسابقه با همکاری مرکز آفرینش ‌های هنری مسجد مقدس جمکران و انتشارات این مکان مقدس در حال برگزاری است.

صدوقی با اشاره به روش برگزاری این مسابقه گفت: 20 سوال طراحی ‌شده که شرکت ‌کنندگان باید به پاسخنامه انتهای کتاب جواب داده و پس از تکمیل آن را به مسئولان کتاب ‌فروشی ‌ها تحویل بدهند که جوایز این مسابقه کتاب ‌خوانی سفر به عتبات عالیات، مشهد مقدس و سه روز اقامت در مسجد مقدس جمکران است.

وی به ویژه برنامه‌ های مسجد مقدس جمکران برای کودکان در ایام نوروز اشاره کرد و گفت: در ایام نوروز مرکز گل نرگس ویژه برنامه ‌های مختلفی برای پذیرایی از کودکان در نظر گرفته است، از این رو از ساعت 9 تا 22 پذیرای حضور کودکان است.

سرپرست معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران افزود: نمایشگاه نقاشی و رنگ آمیزی کودکان و نمایشگاهی از نمونه عروسک ‌ها و ماکت ‌هایی که در برنامه‌ های مختلف مورد استفاده قرار گرفته در معرض دید عموم قرار گرفته است.

وی با اشاره به اجرای برنامه ‌هایی با محتوای آموزشی و تربیتی گفت: اجرای نمایش مهمان مادربزرگ از جمله برنامه ‌هایی است که با محتوای صله رحم و دید و بازدید به سبک زندگی اسلامی نیز برای کودکان انجام می ‌شود، همچنین برگزاری نمایشگاه تجسمی با محوریت 14 حدیث زیبایی ‌های ظهور از دیگر برنامه هاست.

صدوقی از توزیع 50 هزار بسته فرهنگی در مرکز گل نرگس خبر داد و گفت: این بسته ها با موضوع تعمیق باور دختران مکلف به حجاب، فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ نماز و عبادت در ایام نوروز از سوی مرکز گل نرگس به کودکان زائر مسجد مقدس جمکران اهدا می ‌شود.

وی بیان داشت: اهدای 6 جلد کتاب ویژه نماز توسط انتشارات مسجد مقدس جمکران و نیز تولید اسباب بازی از سوی اداره آفرینش‌های هنری این مکان مقدس از دیگر هدایایی است که در این بسته ‌های فرهنگی قرار داده می ‌شود.

سرپرست معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران با اشاره به ارائه خدمات به بیش از یک هزار و500 زائر غیر ایرانی در مسجد مقدس جمکران از یکم تا ششم فروردین ماه امسال بیان داشت: از این تعداد 900 تن آقا و 600 تن خانم بوده اند.

وی افزود: تکریم زائرین غیر ایرانی در طول ایام عید نوروز در قالب 6 شیفت کاری انجام می شود که در طول روز از ساعت 9 تا 15 و عصرها از ساعت 16 تا 21 و در 2 بخش خواهران و برادران صورت می گیرد، در همین راستا شبستان حضرت زهرا (س) ویژه خواهران و مسجد مقام و شبستان امام علی (ع) ویژه برداران برای ارائه خدمات به این زائران در نظر گرفته شده است.

به گفته صدوقی، در این ایام زائران و گردشگرانی از کشورهای آمریکا، عراق، بحرین، پاکستان، هندوستان، لبنان، عربستان و آذربایجان در این مکان مقدس حضور پیدا کرده اند.

وی با بیان این که در ایام نوروز از سوی 60 کارشناس به زائران غیر ایرانی خدمات رسانی شده است خاطرنشان کرد: کارشناسان دفتر تکریم زائران غیر ایرانی مسلط به سه زبان عربی، اردو و انگلیسی هستند که بیان معارف معنوی، اعمال و تاریخچه مسجد مقدس جمکران و پاسخ به شبهات مهدوی از جمله خدمات ویژه به زائران غیر ایرانی در ایام نوروز است.

سرپرست معاونت فرهنگی مسجد جمکران با اشاره به پاسخگویی به سوال های شرعی زائران نوروزی گفت: به همت واحد ارشاد و راهنمایی از 28 اسفندماه سال گذشته این طرح آغاز و تا 13 فروردین ماه ادامه دارد.

به گفته وی، واحد مشاوره برادران از 28 اسفندماه سال گذشته تا ششم فروردین به بیش از 6 هزار تن مشاوره داده است که در ایام نوروز 122 استاد و 125 تن از مشاوران مجرب و متخصص عهده دار پاسخگویی به سوال های شرعی مسافران و زائران نوروزی این مکان مقدس هستند.

صدوقی خاطرنشان کرد: همچنین در این ایام واحد پاسخگویی و مشاروه برادران بیش از یک هزار و 500 سوال تلفنی را نیز جواب داده اند از این رو علاقه مندان برای دریافت مشاوره و پاسخ سوال های شرعی، خانوادگی و اعتقادی خود می توانند همه روزه از ساعت 10 صبح الی 2 بامداد به واحدهای مشاوره واقع در مسجد مقام، درب یک و در شب های چهارشنبه و جمعه نیز به شبستان امام علی (ع) مراجعه کنند.

وی با اشاره به ایجاد ظرفیت 6 هزار پارکینگ ویژه ایام نوروز در مسجد مقدس جمکران گفت: پارکینگ مسافران در ایام نوروز شامل پارکینگ یک، دو، سه و چهار و پنج است که در ایام نوروز از تمام ظرفیت ها برای تسهیل در رفت و آمد مسافران نوروزی استفاده کرده ایم.

سرپرست معاونت فرهنگی مسجد جمکران افزود: همچنین جایگاه CNG به‌ صورت شبانه‌ روزی فعالیت دارد، ضمن این که جایگاه‌ عرضه بنزین نیز از 6 صبح تا 2 بامداد خدمات ارائه می ‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج