شهردار قم با اشاره به وضعیت تسویه بدهی‌های شهرداری، گفت: تا پایان امسال تلاش داریم تمام بدهی‌های شهرداری را تسویه کنیم.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، شهردار قم در دیدار مدیران شهری با آیت‌الله یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با بیان اینکه ۸۹۰ میلیارد تومان از بدهی‌ هزار و ۶۰۰ میلیاردی شهرداری قم با بانک‌ها تهاتر شده است، اظهار کرد: رفع این بخش از بدهی‌ها حاصل یک کار دسته جمعی با حمایت علما، مراجع تقلید و نمایندگان و رئیس مجلس شورای اسلامی بود.

وی با اشاره به رفع مشکل بدهی دولت به شهرداری، گفت: مشکل دیگر ما پروژه‌های نیمه تمام شهرداری بود که عمده آن‌ها به اتمام رسیده و مابقی نیز تا اردیبهشت تکمیل شده و در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد.

سقائیان‌نژاد به وضعیت پروژه تقاطع سه سطحه شهدای مدافع حرم اشاره کرد و افزود: این پروژه هم به دلیل اضافه شدن بخش جدید به زیرگذر امکان افتتاح قبل از عید نبود و تا اردیبهشت به بهره‌برداری می‌رسد.

وی به افزودن ۳۳۰ هکتار به فضای سبز قم اشاره کرد و گفت: بیش از ۴۵۰ هزار اصله درخت مثمر و غیرمثمر سال گذشته غرس شد.

شهردار قم بهسازی ورودی جعفریه، ساماندهی چهل اختران، دروازه ری و... با استفاده از منابع سفر رهبری به قم را مورد توجه قرار داد و گفت: خط دوم مترو را احیا کردیم و منوریل تا میدان مطهری قرار شد که به اتمام برسد و بقیه مسیر با خط دوم مترو پشتیبانی شود.

وی حرکت برنامه محور شهرداری را یادآور شد و گفت: براساس همین برنامه که سال گذشته به صورت پنج ساله آماده و تصویب شد بودجه سال ۹۶ نیز تدوین شده که بالغ بر ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.

سقائیان نژاد بیان کرد: البته به این اعتبار مبالغ فاینانس مترو نیز اضافه شده که بالغ بر ۵۰۰ میلیون یورو است و بودجه ۹۶ شهرداری به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی از کلنگ‌زنی ۲۰ پروژه در ایام آغازین سال خبر داد و افزود: رینگ سوم شهری با اتمام پروژه بلوار آیت‌الله بروجردی وضعیت بسیار خوبی پیدا خواهد کرد و به همین خاطر برای تسهیل مسیر تقاطع غیرهمسطح شهرک قدس و تقاطع میدان ولیعصر(عج) اجرایی می‌شود.

شهردار قم افزایش ماندگاری زائر در شهر قم را ضروری عنوان کرد و گفت: هشت مجموعه فرهنگی، ورزشی و تفریحی را تا اردیبهشت کلنگ‌زنی می‌کنیم و پنج قطعه زمین نیز به سپاه داده شده تا فضاهای فرهنگی و ورزشی بسازند.

وی گفت: کمیته امداد هم یک مجموعه ورزشی را با همراهی شهرداری در منطقه ۶ می‌سازد.

سقائیان نژاد احداث باغ پرندگان در حاشیه بلوار شهید آوینی را مورد توجه قرار داد و گفت: آکواریوم شهر نیز در مرحله عقد قرارداد است و سه هتل پنج ستاره نیز در بلوار پیامبر اعظم(ص) ساخته می‌شود.

وی آموزش‌های مدیریت پسماند را یادآور شد و گفت: به دنبال این هستیم که مشارکت شهروندان در تفکیک پسماند را افزایش دهیم و مدیریت بهتری در این بخش داشته باشیم.

شهردار قم بیان کرد: در حوزه دفع پسماند نیز برنامه داریم که با مشارکت بخش خصوصی دفن را حذف کرده و پسماند را تبدیل به انرژی کنیم.

وی با تاکید بر مشوق‌های شهرداری برای جذب سرمایه‌گذار به شهر قم، گفت: برای اینکه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری تشویق شود هزینه زمین هتل را نمی‌گیریم و پس از ساخت هزینه‌ها را دریافت می‌کنیم و بخش اقامتی نیز مشمول بخشودگی عوارض می‌شوند.

سقائیان‌نژاد با اشاره به امکانات اسکان فراهم‌شده در شهر قم، بیان کرد: سه بوستان تبدیل به کمپ زائر شده است و اجازه ندادیم که در سطح شهر هیچ چادری برپا شود.

وی با بیان اینکه ماندگاری زائر در قم کمتر از پنج ساعت است، افزود: تمام تلاش را داشتیم که آن را به حداقل ۴۸ ساعت برسانیم.

شهردار قم اضافه کرد: دست‌فروشان از محدوده حرم و جمکران ساماندهی شدند و فضایی برای استقرار آن‌ها داشتیم که در حال حاضر شاهد فضای بهتری در محدوده حرم مطهر هستیم.

وی تعامل با سازمان‌های مختلف استان را مورد توجه قرار داد و گفت: تعامل با آستان مقدس حضرت معصومه(س)، جمکران، اوقاف و حوزه علمیه داریم تا بتوانیم مشکلات شهر را رفع کنیم.

سقائیان نژاد گفت: امسال اطلس نیازمندی مناطق آماده می‌شود، بیش از ۱۸۰ محله داریم که نیازمندی‌ها احصا شده و به صورت سالانه برنامه‌ریزی ویژه برای هر محل خواهیم داشت.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال ۹۶ تمام بدهی‌های شهرداری تسویه شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج