شهردار اصفهان گفت: لازم است فقه شهری برای شهرهای مختلف تبیین شود، متاسفانه به این موضوع بسیار بی‌توجهی شده و باید در این خصوص چندین کتاب نوشته شود.

به گزارش خبرگزاری موج، به نقل از کمیته اطلاع رسانی و روابط عمومی هماهنگی خدمات سفر شهر اصفهان، مهدی جمالی‌نژاد در اولین جلسه ستاد هماهنگی سفر شهر اصفهان اظهار داشت: سال جدید و باستانی را تبریک عرض می‌کنم و اگر یادتان باشد سال گذشته در همین مکان هم عهد شدیم که قرارگاه اقتصاد مقاومتی را راه اندازی کنیم که خوشبختانه امسال نیز اینجا هستیم و دوباره هم عهد می‌شویم تا این مهم را به نتیجه برسانیم.

باید شهرهای ما به شهرهای کارآفرین تبدیل شود

وی با اشاره به این که مقام معظم رهبری سال 96 را سال «اقتصاد مقاومتی: تولید- اشتغال» نامگذاری کردند تاکید کرد: اگر قرار است اقتصاد مقاومتی به نتیجه برسد باید شهرهای ما به شهرهای کارآفرین تبدیل شود و شهرهای فن‌آفرین واژه ای جدید است که در شهرداری‌ها مطرح می‌شود.

وی افزود: مباحث اقتصاد مقاومتی به موضوعات تولید داخلی و اشتغال برمی‌گردد که در شهرهای کارآفرین تحقق این موضوع کار سختی نیست البته شهرداری وظیفه‌ای در استخدام و به کارگیری نیرو ندارد اما می‌تواند بستر و فضا را برای کار آفرینی آماده کند.

شهردار اصفهان با بیان این مطلب که شهرهای کارآفرین مصداقی است که در همه جهان مطرح شده و این شهرها از توانایی و ظرفیت‌های شهر جهت اشتغال استفاده می‌کنند، تصریح کرد: اصفهان از توانایی و پتانسیل های متعددی برخوردار است شهرداری در اواخر سال 95 گروه‌های هنری و جوان‌های دانشگاهی را به حوزه‌ زیباسازی شهری روانه کرد که این کار باعث کار آفرینی شد و این ایده باعث گردید مردم داوطلبانه یک شغل و ایده جدید را شروع کنند.

شهردار اصفهان در ادامه سخنان خود در خصوص اهمیت برشمردن فقه شهری بیان کرد: متاسفانه به این موضوع بسیار بی‌توجهی شده درصورتی که بسیار امر مهمی است و حتی جا دارد در خصوص فقه شهری چندین کتاب نوشته شود.

تبیین فقه شهری برای شهرها

شهردار اصفهان با بیان این که باید فقه شهری برای شهرهای مختلف به خصوص اصفهان برای ایجاد امنیت و ایمنی بیشتر تبیین شود، اذعان داشت: با توجه به آمار حوادث جاده ای باید مباحث فقه شهری در اولویت برنامه ها قرار گیرد.

وی تاکید کرد: فقه شهری در ستاد هماهنگی سفر شهر اصفهان بسیار نقش آفرینی می کند و اصفهان را به عنوان یک شهر عبوری با امن تر و ایمن تر تبدیل می کند.

قرارگاه اقتصاد مقاومتی با قدرت بیشتر تداوم می یابد

شهردار اصفهان به راه‌اندازی قرارگاه اقتصاد مقاومتی در شهرداری اصفهان در سال گذشته اشاره و عنوان کرد: این اقدام به دنبال نامگذاری سال گذشته به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در شهرداری اصفهان انجام شده است لذا لازم است امسال با قدرت بیشتر این مهم تداوم یابد.

باید در شهرها در حوزه کارآفرینی وارد شویم

وی خطاب به پرسنل و مسئولان ستاد هماهنگی سفر شهر گفت: باید در شهرها در حوزه کارآفرینی وارد شویم چرا که همراه با تقویت این مهم، تولید هم رشد می کند.

جمالی نژاد با بیان اینکه شهرداری نمی توان اشتغال ایجاد کند اما می تواند بسترهای کارآفرینی را فراهم کند اظهارداشت: متاسفانه شهرهای صنعتی مثل اصفهان در زمان رکود و بحران اقتصادی جمع زیادی بیکار می شوند به همین دلیل حجم زیادی از بیکاران از شهرداری تقاضای اشتغال دارند که امید است با تعامل و هم اندیشی تمام دستگاه ها بتوانیم بستر و فضای اشتغال را فراهم کنیم.

وی با بیای اینکه اصفهان یک اسطوره شهر است گفت: اصفهان یکی از تاریخی ترین شهر های کشور است که ریشه های تاریخی آن در بناها و فرهنگ مردمان آن مشهود است.

جمالی ن‍ژاد با بیان اینکه از هر دوره تاریخی میراثی در شهر اصفهان وجود دارد اضافه کرد: به عنوان مثال از دوران آل بویه، صفویه و سلجوقیه بناهایی وجود دارد که بیانگر تمدن تاریخی این شهر است.

وی تصریح کرد: اصفهان در چندین دوره تاریخی پایتخت بوده است و به نوعی می توان گفت این شهر تونل زمان بوده است.

شهردار اصفهان افزود: با توجه به وجود دوره های تاریخی در شهر اصفهان این شهر از محور های مهم گردشگری هم برخوردار است.

وی همچنین شهر اصفهان را دارای ظرفیت فراوانی برای معرفی تاریخ و فرهنگ کشور دانست و گفت: اصفهان می تواند پیام های تاریخی را به گوش جهانیان برساند.

انقلاب اقدامات محله محور

جمالی نژاد در ادامه صحبت های خود با بیان اینکه در سال گذشته پروژه های زیرساختی زیادی در شهر اصفهان انجام شد بیان کرد: همچنین برنامه های عمرانی زیادی هم در سطح محلات شهر اصفهان انجام شد.

وی ادامه داد: در مورد انجام پروژه های محلی باید گفت که در این موضوع انقلابی صورت گرفته است.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه قرار بود در نوروز 96 اصفهان متفاوتی را مسافران تجربه کنند گفت: به این مهم توجه ویژه ای شد و با انجام پروژه های زیباسازی در شهر سعی شد اندوه خشکی زاینده رود مقداری کاهش یابد.

وی با بیان اینکه در شهر اصفهان تِم دوچرخه سواری پیاده شده است اضافه کرد: شهر به نماد های دوچرخه مزین شده است تا مسافران ترغیب شوند مسیر های دیدنی شهر را با دوچرخه بپیمایند.

جمالی نژاد شهر اصفهان را پیشگام در راستای استفاده از دوچرخه دانست و از مسافران درخواست کرد تا تجربه دوچرخه سواری در اصفهان را از دست ندهند.

شهردار اصفهان با بیان اینکه مسافران نباید به مکان های معروف و شناخته شده شهر اصفهان برای بازدید بسنده کنند افزود: اصفهان دارای 2 هزار مکان دیدنی است که باید از این مکان ها هم دیدن شود.

جمالی نژاد با بیان اینکه آثار زیادی از دوران های مختلف تاریخی در شهر اصفهان وجود دارد گفت: به عنوان مثال محور آل بویه، محور سلجوقیه و محور صفویه هر کدام دارای آثار متعددی هستند که باید از تمامی اینها دیدن شود.

وی افزود: محور صفویه به مساحت 80 هکتار است که دولتخانه صفوی در آن قرار دارد، یا مکانی مانند تخت فولاد یکی از معنوی ترین مکان های کشور است که باید از آن دیدن کرد.

صیانت از آثار تاریخی و تاسیس مکان های جدید دو رویکرد در حوزه گردشگری

وی رویکرد شهرداری اصفهان در حوزه گردشگری را شامل دو مورد صیانتی و تاسیس دانست و گفت: بسیاری از آثار اصفهان از زمان های دور به دست ما رسیده است و باید از آنها به خوبی مراقبت کنیم.

جمالی نژاد گفت: همچنین برای نسل جدید هم باید مکان های جدیدی تاسیس شود تا از آن در کنار بهره مندی از آثار تاریخی استفاده کنند.

وی از جمله اقدامات در حوزه گردشگری تاسیسی، به ساخت آکواریوم ناژوان اشاره کرد و گفت: این پروژه در سال گذشته تاسیس و در کنار آن هم مکان هایی مانند باغ خزندگان و پروانه ها تاسیس شد. همچنین کوه نخودی که مشابه کوه صفه است در آینده ای نزدیک در شرق اصفهان تکمیل خواهد شد.

نباید استعداد هنرمندان مانند زاینده رود خشک شود

وی همچنین با اشاره به اینکه برنامه های فرهنگی متعددی هم در شهر برگزار می شود بیان کرد: یکی از این برنامه ها برگزاری تئاتر های خیابانی در سطح شهر است. باید از استعداد های هنرمندان استفاده شود و نگذاشت تا این مهم هم مانند رود اصفهان خشک شود.

وی اضافه کرد: در مورد توجه به هنر و هنرمندان نیز پردیسی در منطقه آبشار اصفهان ساخته خواهد شد تا این افراد بتوانند فعالیت های بیشتری را داشته باشند.

شهردار اصفهان همچنین عقد خواهر خواندگی میان دو شهر اصفهان و گوانگجو را از مهم ترین برنامه های فرهنگی در سال 95 در شهر اصفهان دانست و گفت: این رویداد می تواند آثار مثبتی را برای هم دو شهر در بر داشته باشد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه وعده های شما برای هر هفته چند افتتاح تا چه میزانی محقق شد گفت: نه تنها پروژه های زیرساختی شهر را به پیش بردیم بلکه در محلات اصفهان هم اقدامات زیادی صورت گرفت و این در حالی است که جایی در دنیا را نمی یابید که هر هفته چند پروژه را در شهر افتتاح کنند.

شهردار اصفهان از همراهی و همدلی مردم با شهرداری اصفهان تقدیر و تشکر و شهر اصفهان را برای مردم آن با اهمیت ارزیابی کرد.

وی همچنین به اشاره به فعالیت های کمپ های اطلاع رسانی در شهر گفت: این کمپ ها هم در شهر و هم در ورودی های شهر مستقر هستند تا اطلاعات سفر را به مردم ارائه دهند.

وی در پایان از تمامی مسافران درخواست کرد تا در تردد های خود قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند تا شاهد حوادث تلخ و ناگوار نباشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج