استاندار اصفهان گفت: بر اساس نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ نرخ رشد جمعیت در اصفهان ۰.۹۷ درصد است که باید سیاست‌های جدید جمعیتی را در قالب سیاست‌های کلان به‌کار گیریم.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، زرگرپور در یکصد و شصت و هشتمین جلسه‌ شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ استان، با اشاره به گزارش ارائه ‌شده در خصوص نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال 95 اظهار داشت: برگزاری سرشماری سال 95 به دو صورت مرحله‌ای و اینترنتی کار بسیار بزرگی بود که با مشارکت خوب مردم صورت گرفت.

وی با اشاره به جایگاه آمار و اطلاعات حاصل از سرشماری در برنامه‌ریزی‌های کشور گفت: جایگاه سرشماری‌ها به‌عنوان آمار و ارقام و داده‌های حاکمیتی در برنامه‌ریزی‌های کشور بسیار حائز اهمیت است و حرف اول را می‌زند و دقت و صحت آن نیز به‌اندازه‌ی اهمیت آن مهم هست.

استاندار اصفهان اضافه کرد: روش جدیدی که امسال مورد استفاده قرار گرفت می‌تواند پایه‌ای برای سرشماری‌های بعدی قرار گیرد.

وی به نتایج سرشماری نیز اشاره کرد و افزود: بر اساس آمار ارائه‌ شده نرخ رشد جمعیتی در استان اصفهان پایین و در حدود 98 صدم درصد است که باید در سیاست‌های جمعیتی رویکرد جدیدی موردتوجه قرار گیرد و در سیاست‌های استان به آن توجه شود.

زرگرپور ادامه داد: مقام معظم رهبری از چند سال قبل در این خصوص هشدار دادند و نگرانی و دغدغه خود را ابراز داشتند و در همین رابطه هم سیاست جمعیتی ابلاغ گردید.

وی تأکید کرد: در استان اصفهان باید با توجه به یافته‌ها و تحلیل‌هایی که در این ارتباط صورت می‌گیرد، سیاست‌های جدید را در قالب سیاست‌های کلان داشته باشیم.

استاندار اصفهان با تقدیر از همه‌ دست‌اندرکاران برگزاری سرشماری، گفت: خوشبختانه سرشماری نفوس و مسکن سال 95 در زمان‌بندی درست و باکیفیت مناسب و با یافته‌های دقیق ارائه شد.

وی در ادامه با اشاره به تخصیص اعتبارات هزینه‌ای استان، گفت: اعتبارات هزینه‌ای شامل اعتبارات حقوق و دستمزد 120 درصد و اعتبارات سایر 94 درصد و کل اعتبارات 107 درصد تخصیص‌یافته است.

زرگرپور افزود: بر اساس گزارش ارائه‌ شده در خصوص تصویب لایحه‌ بودجه‌ سال 96 استان در مجلس شورای اسلامی، علیرغم بودجه‌ای که دولت برای استان در نظر گرفته ‌شده بود، این بودجه در مجلس شورای اسلامی تعدیل شد درمجموع 51 درصد رشد در بودجه‌ی عمرانی و 38 درصد افزایش در بودجه‌ی جاری به تصویب رسید.

وی در ادامه به بیان گزارشی از روند فعالیت شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ استان پرداخت و اظهار داشت: این شورا در طول یک سال گذشته 10 جلسه را با حضور حداقل 45 نفر در هر جلسه تشکیل داده است که میانگین زمانی جلسات حداقل 2 ساعت و 900 نفر ساعت مدیریت نیز برای شرکت در شورا حضور داشته‌اند.

مدیر ارشد استان با بیان اینکه 13 کارگروه در زیرمجموعه‌ این شورا فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: به‌طور متوسط نزدیک به 2340 ساعت نفر کارشناس مدیریت در این جلسات حضور یافتند و در مجموع 3240 ساعت تحت عنوان شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ استان وقت صرف شده است.

وی با اشاره به اینکه 500 مصوبه در این شورا به تصویب رسیده است، گفت: حجم کار وسیع و در سطح کارشناسی و مدیریتی عمیق صورت گرفته است.

استاندار اصفهان شورای برنامه‌ریزی را از اصلی‌ترین شوراهای استان برشمرد و تصریح کرد: مصوبات این شورا توسعه‌ استان را شکل می‌دهد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج