ساری - معاون امور حقوقی و موقوفات تولیت آستان قدس رضوی گفت: افزایش شمار زائران خارجی آستان قدس رضوی به پنج میلیون نفر در سال از برنامه های این تولیت است.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام رضا دانشور ظهر یکشنبه در مراسم افتتاح نمایندگی تولیت آستان قدس رضوی در ساری با اشاره به فرهنگ زیارت در شیعه و انسان‌سازی آن، مهم‌ترین هدف و مسئولیت آستان قدس رضوی را زیارت برشمرد و افزود: دیگر مسئولیت‌ها در راستای تحقق این هدف ایجاد شده است.

وی وظیفه اصلی نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌ها را بسترسازی برای زیارت برشمرد و تأکید کرد که این نمایندگی‌ها باید در استان خود در گسترش فرهنگ زیارت و ایجاد زمینه اعزام مشتاقان به مشهد مقدس تلاش و فعالیت کنند و اگر در استانی، روند فرهنگ زیارت کند یا دارای موانعی است باید این موانع شناسایی و با محوریت آستان قدس موانع رفع گردد.

دانشور با بیان اینکه زیارت تنها مختص زیارت اولی‌ها نیست و زیارت مکرر باید باشد، افزود: شناسایی افرادی که توانایی زیارت ندارند و تدارک مقدمات تشرف آنها و تحمل هزینه بر آستان قدس و نمایندگی‌ها است همچنین،نمایندگی‌ها بایددر تشویق مردم به زیارت فعالیت داشته باشند.

وی بر لزوم آمارگیری از زائران استان مازندران به‌منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف عملکرد تأکید کرد.

دانشور دومین هدف آستان قدس را تلاش برای برخورداری شهرها و روستاها از فرهنگ رضویبرشمرد و افزود: در طول سال، مشهد پذیرای 27 میلیون زائر است و تلاش داریم تا کمتر از یک دهه این تعداد به دو برابر برسد و یک میلیون زائران خارجی در سال نیز به پنج میلیون نفر برسد تا فرهنگ رضوی گسترش بیشتری پیدا کند و مردم از این دریای معرفت بیشتر بهره برند.

وی با بیان اینکه آستان قدس هزار سال نذورات و موقوفات دارد، افزود:آستان قدس رضوی از زمانی که مرقد حرم امام رضا (ع) به‌عنوان زیارت‌گاه مطرح بوده یعنی از هزار سال پیش، دارای موقوفات و نذورات استو امروز یکی از بزرگ‌ترین نظام‌های موقوفاتی جهان اسلام، آستان قدس رضوی است.

دانشور افزود: بار هزینه در راستای رسیدن به اهداف آستان از این نذورات و موقوفات تأمین شده است و کسی در این خصوص با کسر درآمد مواجه نیست و برای رسیدن به اهداف باید موقوفاتی که واقفین در طی این هزار سال در اختیار آستان قرار دادند به نحو احسنت استفاده شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج