مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های استان کردستان گفت: در جامعه مدرنیته امروزه مشارکت با خانواده و جامعه وجود ندارد و گوشه‌نشینی از ویژگی‌های آن است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام محمدعلی شیخ‌الاسلامی ظهر امروز در ششمین همایش تخصصی اعضای کمیته‌های مرکز مطالعات راهبردی دفتر نماینده ولی فقیه که با محوریت نقش اقامه نماز در سلامت اجتماعی در کتابخانه امام خامنه‌ای سنندج برگزار شد، با تاکید ویژگی‌های اقامه نماز و تفاوت آن با فریضه نماز، اظهار داشت: نماز هدیه معراج پیامبر(ص) و تنها تحفه‌ای است که می‌تواند انسان را به مقام خلیفه‌الله‌ برساند.

وی گفت: از دو منظر حقیقی و حقوقی می‌توانیم به نماز توجه کنیم اگر نگاه حقیقی به حقیقت نماز نداشته باشیم حقیقت حقوقی نماز نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌های استان کردستان با اشاره به آیه قرآن تصریح کرد: بهترین حالت برای انجام امور روحانی و معنوی حالت قیام بوده و در آیات و روایات بر اقامه نماز تاکید فراوان شده چون در حوزه فردی و اجتماعی نقش سازنده‌ای دارد.

وی قلب انسان با خدا پر از ثروت می‌شود و تمامی موانعی که سد راه انسان است کنار می‌رود، گفت: در جامعه مدرنیته امروزه مشارکت با خانواده و جامعه وجود ندارد و گوشه‌نشینی از ویژگی‌های آن است که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود.

باید با مفاسد اقتصادی جامعه برخورد شود

در ادامه این همایش عبدالسلام کریمی با بیان اینکه اقامه نماز در جلوگیری از مفاسد اقتصادی موثر است، اظهار داشت: نماز علاوه بر اینکه یک عبادت بوده موجب طراوت و تقدیس لفظی و تسبیح عملی است.

وی با بیان اینکه ایمان به عالی‌ترین وجه هنگام نماز خواندن و دعا کردن تجلی پیدا کرده و اتصال الهی وصل می‌شود، گفت: نماز در ظاهر و کالبد انسان تاثیر مستقیم دارد و اگر روح نماز تحقق پیدا کند امراض جسمانی مانند استرس و اضطراب موضوعیت پیدا نمی‌کند.

عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه کردستان با بیان اینکه «اقامه نماز با مبارزه با فساداقتصادی» رابطه دارد و روایات زیادی در این خصوص ذکر شده است، تصریح کرد: عدم ایمان به غیب باعث فساد و عکس آن نیز صادق است و کسانیکه غرق در فساد هستند به غیب هم کم ایمان می‌شوند.

وی گفت: متأسفانه اقامه نماز جماعت در شرح وظایف هیچ‌کدام از مدیران جامعه نیست و مفاسد اقتصادی در جامعه بسیار زیاد است که باید با آن برخورد شود.

کریمی با بیان اینکه در مبارزه با مفاسد اقتصادی باید قاطع باشیم، افزود: فساد اداری همیشه دزدی نیست بلکه هر نوع سوء استفاده از قدرت به نفع منافع شخصی فساد است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج