قزوین- امام‌جمعه قزوین با اشاره به نقش مخرب «ربا» در سلامت اقتصادی جامعه، گفت: نظام ربوی امنیت اقتصادی جامعه را به نابودی می‌کشاند.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی ظهر سه شنبه در دیدار اعضای بسیج اصناف و بازاریان که در دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد، اظهار کرد: بازاریان ما از گذشته در حوزه دینی و فقهی دغدغه‌مند بوده‌اند و این مهم در رونق کسب و کار آن‌ها بسیار مؤثر بوده است.

وی با اشاره به سوابق مبارزاتی بازاریان و حمایت آن‌ها از انقلاب اسلامی، تصریح کرد: بازاریان در حمایت از آرمان‌های امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی نقش مؤثری را ایفا کردند و در میدان مبارزه علیه رژیم شاه حضور جدی و فعالی داشتند.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین یادآور شد: بازاریان و کسبه همواره در جلسات بزرگان و علمای دین حضور فعالی داشتند تا با اصول فقهی کسب و کار آشنایی بیشتری پیدا کنند چرا که معتقد بودند رعایت کامل اصول دینی و فقهی، برکت را در زندگی آن‌ها افزایش می‌دهد.

امام‌جمعه قزوین بیان کرد: در نگاه دینی اعتقاد این است که همه رزق‌ها نزد خداوند است و اگر انسان‌ها رسالت اصلی خود که همان عبادت است را به درستی انجام دهند، رزق الهی شامل حالشان می‌شود.

وی افزود: نگاه یک بازاریِ مسلمان به رزق، روزی، معیشت و اقتصاد با نگاه غیر مؤمن و غیر مسلمان تفاوت اساسی دارد و مؤمن هیچ‌گاه نمی‌تواند فعالیت‌های خود را بر اساس نظام ربوی برنامه ریزی کند.

آیت‌الله عابدینی اضافه کرد: مؤمن معتقد است که نظام ربوی به هیچ عنوان مورد تأیید خداوند نیست و جامعه را به نابودی می‌کشاند اما آن چیزی که مورد تأیید خداوند است و برکت می‌آورد، زکات، خمس و انفاقات مستحبی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ادامه داد: خداوند ‌فرموده اگر انسان‌ها اعتقاد به قرض‌الحسنه داشته باشند و به آن عمل نمایند، یقیناً مالشان چند برابر می‌شود.

نظام ربوی امنیت اقتصادی جامعه را به نابودی می‌کشاند

وی عنوان کرد: یکی از رسالت‌های مهمی که بسیج اصناف باید بر روی آن سرمایه‌گذاری کند، توسعه نگاه‌های دینی، فقهی و انقلابی در بین نسل جدید است تا همه به اصولِ کارِ تجارت و کسب و کار دینی ملتزم باشند.

امام‌جمعه قزوین ابراز کرد: قرآن تأکید کرده است که ربا هیچ‌گاه مال شما را اضافه نمی‌کند، بلکه آفتی است که برکت مال شما را از میان می‌برد و آن مال باعث وبال انسان‌ خواهد شد.

آیت‌الله عابدینی با تأکید بر این‌که علمای دینی مخالف ربوی بودن نظام بانکی هستند، اظهار کرد: ربا نقش مخربی در سلامت اقتصادی جامعه دارد و جامعه را به انحراف خواهد کشید و باید نظام بانکی ما اصلاح شود.

در ابتدای این دیدار برخی از نمایندگان اصناف گزارشی از مشکلات و چالش‌های خود در بازار ارائه کردند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج