مدیر پایگاه میراث فرهنگی لارستان گفت: در سازه بازار قیصریه لار هیچ نشانه‌ای از ترک، شکاف یا شکستگی و فرونشست وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، خشایار شیبانی سه‌شنبه 3 اسفند با اشاره به طرح مطالبی در فضای مجازی پیرامون فرونشست بازار قیصریه لار، گفت: بازار قیصریه لار دو زلزله بزرگ سال 107 هجری قمری و 1338 هجری شمسی را بدون خسارت پشت سر گذاشته و در بارندگی‌های اخیر هم دچار هیچگونه خسارت یا فرونشستی نشده است.

وی در خصوی نم‌زدگی برخی از حجره‌های بازار نیز گفت: این نم زدگی‌ها مربوط به ضلعی از بازار است که از قدیم سه حلقه چاه برای هدایت روان‌آبها در آن وجود داشت و در سال‌های اخیر با ارائه سند مالکیت برای زمین‌های آن بخش، چاه‌ها پر شده است.

شیبانی با بیان اینکه پر شدن چاه‌ها در ضلع شرقی بازار، مانعی بر سر راه خروج آب‌های روان شده است، گفت: تنها راه ممانعت از نفوذ آب به دیوارهای بازار، نصب پلاستیک‌های ضخیم به دیوار بود اما این اقدام هم تا حدی مانع از نفوذ آب می‌شود.

وی با بیان اینکه موضوع مالکیت شخصی در بخشی از املاک شرق بازار قیصریه و پر شدن چاه‌ها با تنظیم شکایتی از طریق میراث فرهنگی فارس پیگیری شده است، گفت: در مراجع قضایی رای به نفع مالک صادر شده است.

شیبانی در ادامه توضیحاتی در مورد گودال ضلع غربی بازار داد و گفت: در دهه 70 توسط شهرداری یک باب آب انبار و یک باب حمام قدیمی در آن قسمت تخریب و محل با مخلوط پر شده است؛ در زمان بارندگی به دلیل وجود سازه در آن قسمت، گل و لای شسته و حالت گودال مانندی ایجاد می‌شود؛ البته این اتفاق در سنوات گذشته هم حادث شده و ارتباطی با سازه بازار ندارد.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی لار در خصوص خانه‌های غیر ثبتی در بافت تاریخی شهرستان لارستان نیز گفت: در سیل چند روز گذشته موضوعی مبنی بر تخریب خانه‌های غیر ثبتی به دلیل عدم ایمنی، مطرح و با اقدام قضایی از تعدی و تخریب این خانه‌ها جلوگیری شد.

شیبانی اضافه کرد: در این بارندگی‌های برخی از بناهای تاریخی دچار آسیب جزئی شده‌اند که با توجه به فرسودگی مصالح و همچنین جنس مصالح که از خشت و گل این امر گریز ناپذیر است.

مدیرپایگاه میراث فرهنگی لار گفت: موضوع خسارت‌ها توسط کارشناسان در حال بررسی است و در صورت نیاز به مرمت در اسرع وقت اقدام خواهد شد.
 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج