امام جمعه قم گفت: پژوهشگران و محققان باید در قضاوت با مقدمات آن آشنا باشند تا بتوانند به رسالت خود عمل کنند در حالی که اگر از این اخلاق بی‌بهره باشند با مشکل روبرو می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) در نشست تعمیق معنویت کارکنان پژوهشگاه امام صادق (ع) که در سالن جلسات این پژوهشگاه برگزار شد، با بیان اینکه برخی از اخبار بر منابع غیرمعتبر استوار است، اظهار کرد: نباید در تحقیقات خود به حدس و گمان استوار باشیم چرا که در این صورت سرمایه‌ها و استعدادهای دیگر مخفی و مستور می‌ماند.

وی با تاکید بر اینکه انسان در پژوهش باید نسبت به خداوند متعال توکل داشته باشد، اضافه کرد: هر فردی برای تحقیق در هر عرصه‌ای نیازمند شرایط و زیرساخت‌های مشخصی است. 

آیت‌الله سید محمد سعیدی یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اخلاقی پژوهشگران را حرفه‌ای کار کردن دانست و گفت: بسیاری از سوانح، تصادفات و اسیب‌هایی که در جاده‌ها مشاهده می‌شود به علت نداشتن گواهینامه نیست بلکه موضوع اصلی حرفه‌ای نبودن افراد است چرا که فقط با گرفتن گواهینامه هیچ فردی راننده نمی‌شود.

وی با اشاره به شهادت محسن حججی در دفاع از حرم حضرت زینب(س) عنوان کرد: یکی از اخلاق مهم در پژوهش حرفه‌ای بودن افراد است چرا که اگر فردی از این ویژگی برخوردار نباشد با تحقیقات خود دیگران را گمراه می‌کند.

تولیت آستان مقدس کریمه اهل بیت(ع) با بیان اینکه رعایت حق مالکیت معنوی و امانت‌داری باید مورد توجه پژوهشگران قرار گیرد، این آفت در بسیاری از عرصه‌ها رایج است چرا که برخی بدون استفاده از نام افراد به استفاده از منابع مختلف اقدام می‌کنند.

وی رازداری را از دیگر ویژگی‌های مورد نیاز محققان و پژوهشگران دانست و مطرح کرد: حفظ اسرار و راز مردم باید در انجام پروژه‌های تحقیقی مورد توجه قرار گیرد؛ پژوهشگران و محققان باید در قضاوت با مقدمات آن آشنا باشند تا بتوانند به رسالت خود عمل کنند در حالی که اگر از این اخلاق بی‌بهره باشند با مشکل روبرو می‌شوند.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه خبررسانی در رسالت انبیای الهی ریشه دارد، گفت: برای اینکه بتوانیم میان تحقیقات خود به جایگاه قضاوت برسیم باید آگاهی مطلوبی نسبت به موضوع‌های تخصصی داشته باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج