مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان قم گفت: گلزارهای وادی السلام، ‌بهشت معصومه(س)،‌ بقیع،‌ خاوه و انجلیه پنج گلزار در دست اقدام است که با توجه به پیشرفت فیزیکی با تامین اعتبار، ساماندهی آن به زودی به اتمام می رسد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان قم گفت: گلزارهای وادی السلام، ‌بهشت معصومه(س)،‌ بقیع،‌ خاوه و انجلیه پنج گلزار در دست اقدام است که با توجه به پیشرفت فیزیکی با تامین اعتبار، ساماندهی آن به زودی به اتمام می رسد.

وی افزود: گلزار وادی السلام با سه مزار  و 94درصد پیشرفت،‌گلزار بقیع با 59مزار و 94درصد پیشرفت،‌ گلزار بهشت معصومه(س) با 25 مزار و 76درصد پیشرفت ،‌گلزار روستایی خاوه با یک مزار و 95درصد و گلزار روستای انجیله با هشت مزار و 85 درصد پیشرفت فیزیکی روبرو می باشد.

سردار سید جواد هاشمی اضافه کرد: با ساماندهی 45 گلزار شهری و روستایی قم گلزارهای منطقه یک به استثنای گلزار روستای سیرو، به اتمام رسیده و گلزارهای شهدای منطقه دو بنیاد استان به تعداد 26 گلزار باقی مانده می باشد.

وی ادامه داد: اغلب این گلزارها تک مزاری بوده که با تامین اعتبار وبا توجه به آماده بودن طرح ساماندهی آن می توان در راستای اتمام آن اقدام نمود.

هاشمی خاطر نشان کرد: گلزار علی بن جعفر (ع) بعنوان گلزار محوری استان نیز با بیش از 3500 شهید درحال  ساماندهی است.

وی بیان داشت: ایجاد رمپ،‌ نرده کشی،‌ فضای سبز و ایجاد نورپردازی مناسب، ‌ایجاد سقف، ‌نصب نیمکت،‌ تابلوهای قطعات شهدا،‌ تعویض عکس ها،‌ ایجاد بخش فرهنگی و پاسخ به سوالات،‌ ایجاد یادمان 6000 شهید استان قم،‌ کف سازی مناسب و سنگ فرش،‌ نصب تصاویر شهدا در نمای بیرونی گلزار، ایجاد تلویزیون شهری برای انتشار تصاویر شهدای استان قم در ورودی گلزار ،‌ آبخوری های مناسب و نصب پرچم بر ستون 60  متری از اقدامات صورت گرفته در این گلزار می باشد.

مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران اظهار داشت: قطعه 22 گلزار شهدای علی بن جعفر (ع)، محل دفن شهدای مدافع حرم و منا است ، متاسفانه بی توجهی به این مساله و ورود به حریم قبور شهدا و دفن اموات خلاف طرح ملی ساماندهی گلزارهای شهدا می باشد.

وی تاکید کرد: متاسفانه این روند در گلزار شیخان نیز وجود دارد و ارایه مجوز دفن از یک سو و عدم امکان ساماندهی قبور شهدا که باعث شکستگی قبور شده و ارایه چهره نامناسبی شده است موجبات نارضایتی خانواده شهدای انقلاب از جمله شهدای هفتم تیرماه که قبور هفت شهید را در خود دارد را فراهم کرده است.

هاشمی اظهار داشت:این قبیل اقدامات دور از شان و منزلت و جایگاه شهدا است و موجبات نارضایتی و ناراحتی خانواده معظم شهدا و ایثارگران و اعتراضات گسترده ایشان را بدنبال داشته است.

این دو گلزار از گلزارهای مهم و اولین گلزارهای استان بوده و بعنوان نمادهای ایثار و شهادت و مورد تردد مسوولان نظام در بدو ورود به استان و مورد استقبال زایران و مجاوران بدلیل حضور در هسته مرکزی شهر و همجواری با حرم مطهر می باشد و ضروری است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج