مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: صنایع دستی صرف نظر از ابعاد اقتصادی و منافع مادی، گزارشگر صنعت و هنر نیاکان و نگارخانه هنر و ذوق مردم ایران زمین است.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرکل میراث فرهنگی استان قم در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: علی رغم اهمیت صنایع دستی در دنیای نوین، متأسفانه در دولت گذشته صنایع دستی، مورد بی‌مهری قرار گرفت تا جائی که صنایع کوچک ساخت چین، این هنر ارزشمند را با خطر انقراض مواجه کرد.

وی بیان کرد: درآمد سالانه حاصل از صادرات جهانی صنایع دستی حدود 300 میلیارد دلار است در حالی که چین درآمد خود از صادرات صنایع دستی را به پنج میلیارد و پانصد میلیون دلار رسانده، اما سهم ایران در این میان با صادرات 300 میلیون دلاری  یک دهم درصد بازار جهانی است.

عیسی رضایی اظهار داشت: امید است دولت تدبیر و امید با رویکرد مثبت به تولید صنایع غیر نفتی و نگاه ویژه به صنایع دستی در اقتصاد مقاومتی، سهم ایران در صادرات بازار جهانی را باز ستاند.

وی افزود: بزرگترین معضل صنایع دستی استان قم، عدم همکاری دستگاهها اجرایی و نبود بازارچه های دائمی و فصلی صنایع دستی است.

رضایی بیان داشت: صنایع دستی، هنر و صنعتی است فرابخشی، به همین دلیل، حل مشکلات آن همراهی همه مسئولان استان  بخصوص استاندار، معاونین استاندار، شهردار، شورای شهر، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه های مرتبط را می طلبد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم اظهار امیدواری کرد: در استان قم با افزایش اشتغال از 15 هزار نفر به 22 هزار نفر در صنایع دستی شاهد چشم انداز روشنی در افق برنامه 1404 باشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج