مدیرکل میراث فرهنگی استان قم از مرمت10 اثر تاریخی قم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم با اشاره به انعقاد قرارداد برای مرمت 10 اثر تاریخی اظهار کرد: اکنون  این  قراردادها پیگیری و به مرحله اجرا رسیدند که خانه تاریخی وفایی در بخش خلجستان، کاروان سرای الله قلی بیک در بخش سلفچگان، کاروانسرای سنگی کوه نمک و احیاء قلعه تاریخی دولت آباد از جمله این آثار هستند.

وی با اشاره به ظرفیت میراث فرهنگی قم گفت: آثار تاریخی قم، هنوز به طورکامل به مردم شناسایی نشده اند و مردم آنها را نمی‌شناسند در حالی که این آثار باید معرفی شود چرا که موجب جذب گردشگر و افزایش  مدت اقامت زائران و مسافران در استان  می‌شود.

عیسی رضایی   گفت: استان قم بیش از 350 اثر ثبتی در فهرست آثار ملی اعم از مساجد، کاروان سراها، قلعه‌ها و محوطه‌ها، خانه‌ها و آب‌انبارهای تاریخی دارد که بدون شک معرفی آثار و شناسایی و حفظ و نگهداری از آن جزئی از رسالت‌های ملی و مذهبی همه ما است.

عیسی رضایی افزود:  علاوه بر 350 اثر تاریخی ثبت شده، حدود 1000 اثر تاریخی شناسایی شده در استان قم داریم که با وجود عدم ثبت، زیر نظر میراث فرهنگی است و اداره کل وظیفه صیانت و بازسازی این آثار را دارد.

وی با اشاره به مرمت های در حال اجرا بیان داشت: بازسازی خانه شاکری در شهر قم با اعتبار 500 میلیون ریال، مرمت کاروانسرای صدرآباد با اعتبار یک میلیارد و چهارصد میلیون ریال، بازسازی کاروانسرای سنگی در روستای محمد آباد کاج با اعتبار یک میلیارد و پانصد میلیون ریال از جمله اقدامات این اداره کل در حفظ و احیای اماکن تاریخی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم افزود: محوطه باستانی قلی درویش، مرمت عصاری کهک و مرمت مسجد اعظم از دیگر اماکنی است که با نظارت کارشناسان میراث و  دفتر فنی اداره کل میراث فرهنگی قم در حال اجرا است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج