مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: مرمت کاروانسرای الله قلی بیک با هزینه ای بالغ بر نهصد میلیون ریال و با جذب اعتبارت ملی آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرکل میراث فرهنگی استان قم اظهار داشت: مرمت کاروانسرای الله قلی بیک  با هزینه ای بالغ بر نهصد میلیون ریال و با جذب اعتبارت ملی آغاز شد.

وی افزود: متأسفانه بخش اعظم این کاروانسرا بر اثر زلزله در سال 1375 تخریب گردیده و  هم اکنون نیز دخل و تصرفاتی از طرف اهالی روستا در آن صورت گرفته که برای جلوگیری از تخریب بیشتر ، ضرورت مرمت آن الزامی می باشد.

عیسی رضایی با اشاره به آغاز  عملیات مرمت این اثر اضافه کرد: تعمیرات شامل حذف الحاقات غیر اصولی، اجرای طاق ها و پوشش های آجری، سبُک سازی و آوار برداری بام های موجود می باشد و  اجرای اندود کاهگل و مرمت نمای بیرونی از دیگر بخش های مرمت این بنای تاریخی است.

وی گفت: این کاروانسرا در استفاده فراوان از تزئینات آجرکاری و نوع پلان در بین کاروانسراهای شناخته شده قم، متفاوت است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم بیان داشت : قدمت کاروانسرای «الله قلی» مربوط به دوره صفویه - قاجار است و در بخش سلفچگان، در کنار جاده قم - اراک واقع شده است که  در دوم  آبان 1382 با شماره ثبت 10561 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به انعقاد قراردادهای متعدد برای مرمت آثار  تاریخی استان قم اظهار کرد: اکنون این قراردادها در حال اجرا می باشند که از جمله این آثار می توان به مرمت کاروانسرای کوه نمک در مسیر قم به جعفریه، کاروانسرای سنگی محمد آباد کاج، کاروانسرای صدرآباد، خانه شاکری، خانه وفایی و... اشارت نمود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج