مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: خانه یزدان پناه از خانه های تاریخی قم تعیین حریم شد، این خانه در محله قدیمی باغ پنبه قم قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: با توجه به اهمیت تعیین حریم آثار و محوطه‌های تاریخی ، خانه یزدان پناه تعیین حریم شد و تاکنون نقشه عرصه و حریم ۲۰ اثر تاریخی در قم مورد تصویب قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری خانه یزدان پناه طی نامه ای از سوی خانم دکتر احمدی پور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، به استاندار قم ابلاغ شده است.

عیسی رضایی خاطر نشان کرد: محدوده حریم اثر مذکور تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی است و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم طبق قانون مجازات اسلامی جُرم محسوب می شود و مرتکب، مشمولِ مجازات های قانونی خواهد شد

وی  افزود: مهم ترین هدف از اجرای این طرح، تقویت و حفظ و نگهداری محیط طبیعی بنا، جلوگیری از ایجاد ساختمان های بلندو مصالح ناهماهنگ در کنار و نزدیکی بناهای تاریخی است.

مدیرکل  میراث فرهنگی استان قم گفت: رشد قارچ گونه ساختمان های ناهمگون و ناهماهنگ با آثار تاریخی باعث از بین رفتن اهمیت میراث فرهنگی و اختلال حریم بصری و دید مشرف بر این گونه اماکن شده است.

وی اشاره کرد: برای نگهداری از آثار تاریخی و میراث فرهنگی باید به یک نگاه مشترک با سایر سازمان‌ها و ادارات  مرتبط برسیم، چرا که تعیین و مشخص کردن حریم آثار ملی در کاهش مسائل و مشکلات حقوقی بسیار موثر خواهد بود. 

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم افزود: خانه یزدان پناه در محله‌ قدیمی باغ پنبه واقع گردیده و قدمت آن متعلق به اواخر دوره قاجار است و در حال حاضر این عمارت دارای هفت اتاق، سه زیر زمین و یک بادگیر و آب انبار می باشد و در مجموع یادگاری از معماری برجسته خانه های ایرانی است.

رضایی در پایان گفت: خانه یزدان پناه در تاریخ ۲۴ تیر ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۱۵۱ به ‌عنوان یکی ازآثار ملی ایران  به ثبت رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج