خانه تاریخی شاکری قم با قدمت قاجاریه که درفهرست آثار ملی به ثبت رسیده به صورت مشارکتی مرمت می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از قم؛ نجف پور کارشناس میراث فرهنگی استان قم با اشاره به اینکه مرمت این خانه تاریخی از محل اعتبارات ملی صورت گرفته است، گفت: برای مرمت و احیای این اثر تاریخی 500 میلیون ریال اعتبار هزینه خواهد شد.

وی ادامه داد: در این مرحله ساماندهی حیاط، سامان بخشی هشتی و ورودی منزل و جمع آوری الحاقات در دستور کار قرار دارد.

اصغر نجف پور افزود: نماسازی حیاط، کف سازی حیاط، احیاء حوض مرکزی، اجرای ناکش رطوبت زدا، از جمله اقداماتی است که در مرمت این خانه تاریخی صورت می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: این دوره با مشارکت مالکین اقدام به مرمت شده است.

کارشناس میراث فرهنگی قم از مالکین خانه های تاریخی ثبتی در استان خواست تا با مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قم از بسته های حمایتی این اداره کل، که دولت به امر مرمت و احیا اختصاص داده است بهره مند شوند.

نجف پور، با اشاره به ویژگی های شاخص خانه تاریخی شاکری گفت: این خانه روبه روی بازار و در کوی حاج عسگرخان با عرصه حدود 600 مترمربع و عیانی 440 متر مربع و معماری دوره قاجار است که ورودی اصلی بنا به صورت دو طبقه به صورت آجرکاری و ستون های سنگی تزیین شده است.

وی همچنین گفت: مجموع اتاق ها در این بنا به سه گروه اتاق های شمال غربی شامل دو فضای سه دری که یکی از آن ها شاخص ترین نماد معماری مجموعه، اتاق های شمال شرقی و اتاق های جنوب غربی که دارای زیر زمین هایی با ستون سنگی و قوس های زیبا است، معماری شده است و از نظر تاریخی و معماری دارای اهمیت بسیاری است.

نجف پور ادامه داد: این بنا کاربرد مسکونی داشته که از خصوصیات بارز آن زیبایی فرم ها و تزیئنات معماری آن است.

کارشناس میراث فرهنگی قم، خاطرنشان کرد: این بنا در خرداد ماه  1380 با شماره 5677 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج