نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: امروز همه مردم باید خود را محیط زیستی بدانند و برای حفظ و حراست از محیط زیست مشارکت کنند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دیدار مدیرکل و معاونان اداره کل محیط زیست استان قم با اشاره به روایتی از امیرالمومنین علی(ع) در رابطه با مسوولیت انسان در برابر زمین و جانوران، خاطرنشان کرد: ائمه اطهار(ع) و بزرگان دین همواره در جهت فرهنگسازی محیط زیستی در جامعه سخن گفته اند.

وی با اشاره به برخی چالش ها و معضلات محیط زیستی در استان قم، بحران دریاچه نمک را مورد توجه قرار داد و گفت: مسؤولان استانی و ملی برای رسیدگی به وضعیت دریاچه نمک و معضل گرد و غبار در قم پیش از آنکه تبدیل به فاجعه ای غیرقابل مهار شود، باید اهتمام و برنامه ریزی ویژه ای داشته و به وظایف خود به خوبی عمل نمایند.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری با اشاره به محدودیت امکانات و اعتبارات در سازمان حفاظت محیط زیست، بر ضرورت دغدغه مندی آحاد جامعه در رابطه با مسائل محیط زیستی تأکید کرد و گفت: محیط زیست را نباید به یک اداره کل و تعدادی کارشناس محدود کنیم، بلکه امروز همه مردم باید خود را محیط زیستی بدانند و برای حفظ و حراست از محیط زیست مشارکت کنند، در غیر این صورت کارها به سامان نخواهد رسید.

وی با بیان اینکه مبانی و مفاهیم محیط زیستی باید به صورت گسترده در کتاب های درسی دانش آموزان مورد توجه قرار بگیرد، اظهار داشت: قطعا بیان آموزه های محیط زیستی برای کودکان اثرگذاری بسیار بالاتری خواهد داشت و نتایج مثبت و موثر آن را در آینده خواهیم دید و این موضوعی است که باید از سوی مسؤولان امر با جدیت پیگیری شود.

امام جمعه قم بهره مندی از ابزار هنر به ویژه فیلم و انیمیشن را در راستای فرهنگسازی محیط زیستی در جامعه مورد توجه قرار داد و گفت: تبیین مفاهیم و آموزه های محیط زیستی در لایه های مختلف جامعه و استفاده از مشارکت مردمی برای تحقق اهداف و برنامه ها را باید به خوبی مورد توجه قرار دهیم.

وی در پایان با بیان اینکه شهرداری ها باید نسبت به توسعه فضای سبز و جلوگیری از تخریب باغات و لکه های سبز درون شهری اهتمام ویژه ای داشته باشند، تصریح کرد: برگزاری جلسات منظم و مستمر با نظارت استانداری و با حضور دستگاههای اجرایی ذیربط برای بررسی مشکلات محیط زیستی و ارائه راهکارهای علمی و عملیاتی بسیار ضروری است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج