کارشناس گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه(س) گفت: در مجموع بیش از ۳۰ فهرست مختلف از قرآن‌های موجود تهیه شده است که افراد با مراجعه به بخش گنجینه قرآن کتابخانه عمومی حرم مطهر می‌توانند این فهرست‌ها را مشاهده کنند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، کارشناس گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه(س) با بیان اینکه انجام فعالیت‌های فرهنگی در راستای فعال‌سازی ظرفیت‌های آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: ایجاد کتابخانه عمومی و گنجینه قرآن کریم بخشی از این فعالیت‌های فرهنگی است.

وی با اشاره به اینکه فهرست‌نویسی قرآن‌های چاپی در گنجینه قرآن کریم در دستور کار قرار گرفته است، اضافه کرد:‌ قرآن‌ها بر اساس نام کتاب، تاریخ چاپ، تاریخ کتابت، نوع کاغذ، خط، ترجمه داشتن یا نداشتن، زبان ترجمه، جلد، وقف یا اهدا بودن، محل چاپ، تعداد سطور، نوع چاپ و غیره فهرست‌بندی شده‌اند.

علی آسترکی خاطرنشان کرد: در مجموع بیش از ۳۰ فهرست مختلف از قرآن‌های موجود تهیه شده است که افراد با مراجعه به بخش گنجینه قرآن کتابخانه عمومی حرم مطهر می‌توانند این فهرست‌ها را مشاهده کنند.

وی با اعلام این خبر که فهرست دیجیتال آثار گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها تا پایان شهریورماه ارائه می‌شود، عنوان کرد:‌ از جلد، سوره‌های حمد و اسراء، مشخصات، امضای کاتب و مجوزهای نشر آثار گنجینه قرآن حرم مطهر تصویربرداری شده که این تصاویر در فهرست دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دسترسی محققان به آثار آسان‌تر شود.

کارشناس گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه(س)  با تاکید بر اینکه گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها با گذشت زمان تکمیل‌تر می‌شود، مطرح کرد: برخی از قرآن‌های جدیدالانتشار باید به گنجینه اضافه شود؛ قرآن‌های منتخب نیز باید تصویربرداری شود و به صورت کامل در بستر وبسایت مورد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه آثار ۱۵۰ کاتب در گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها جمع‌آوری شده است، تصریح کرد: کاتبان بر اساس تاریخ کتابت و زمان حیات معرفی می‌شوند.

آسترکی ادامه داد: تامین زیرساخت‌های لازم برای انجام سلسله پژوهش‌های مرتبط با رشته‌های هنری، علوم قرآن و ادبیات عرب در دستور کار قرار گرفته است تا محققان این رشته‌ها بتوانند با استفاده از آثار گنجینه قرآن حرم مطهر حضرت معصومه سلام‌الله علیها پژوهش‌های خود را انجام دهند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج