معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: محورهای سه گانه گردشگری زیارت، گردشگری سلامت و طبیعت گردی موجب توسعه گردشگری و به تبع آن توسعه استان قم را موجب می شود.

به‌ گزارش خبرگزاری موج از قم، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در سومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قم در سال 1396 که در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد گفت: در سال 95 گفتمان اقتصاد مقامتی و هماهنگی‌های بین‌دستگاهی انجام شد  و در سال 96 باید مشخص کنیم که این جهت‌گیری‌ها چه میزان می تواند تولید و اشتغال ایجاد می کند.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در ابتدای سال 96 مسیر حرکت اقتصاد مقاومتی را  مشخص کردند، گفت:  کاهش تصدی‌گری دولت، و استفاده از ظرفیت های بخش  خصوصی، خروج از رکود اقتصادی و رونق کسب و کار  را سبب می شود و  دولت باید تسهیل‌گری کند و در این زمینه شناسایی ظرفیت های هر استان امری ضروری است.

زهرا احمدی‌پور ادامه داد: ظرفیت های استان قم عبارتند از توسعه گردشگری، توسعه صنعت و معدن، آی‌تی و انرژی‌های نو، و باید مشخص شود کدام محور از بخش گردشگری باید مدنظر قرار گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: باید بپذیریم که در استان قم اقامت گردشگران به اندازه سایر استان ها نیست لذا با محور قرار دادن سه گانه گردشگری زیارت، گردشگری سلامت و طبیعت گردی دستاوردهای بهتری خواهیم داشت.

وی افزود: باید ظرفیت های گردشگری استان قم را با تبلیغات وسیع، چاپ بروشور و ساخت فیلم های کوتاه معرفی کنیم، در تمام رستوران ها و مجتمع های گردشگری جذابیت های قم را به مسافران معرفی کنیم تا از این رهگذر به ماندگاری مسافر در قم کمک کنیم.

احمدی‌پور تاکید کرد: این‌که نتوانسته‌ایم از ظرفیت‌های گردشگری به نحو مطلوب استفاده کنیم ، علاوه بر توسعه نیافتن زیرساخت‌ها این است که برای هیچ‌کدام از پرونده‌های ثبتی ملی ، پیوست گردشگری تعریف نکرده‌ایم و این مشکلی است که در سازمان میراث فرهنگی هم مغفول مانده است.

وی با بیان این که چهاردرصد گردشگران کشورها را گردشگران خارجی تشکیل می دهند و 96درصد گردشگران داخلی هستند، گفت: باید گردشگری داخلی را توسعه دهیم و برای آن برنامه ریزی کنیم.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: راه اندازی موزه و تقویت تیمچه بازار بزرگ قم موجب توسعه گردشگری داخلی استان می شود و در این زمینه سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آمادگی همکاری با استان قم می باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج