رئیس سازمان جهادکشاورزی قم گفت: امسال با همت کشاورزان و کارشناسان این سازمان، سطح کشت کلزا(دانه ها روغنی) به چهار برابر رسید و مزارع خوبی به زیر کشت این محصول درآمد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، رئیس سازمان جهادکشاورزی قم در حاشیه برداشت کلزا (دانه های روغنی) اظهار داشت: بیش از دو هزار و 300 هکتار زمین زیر کشت کلزا است که پیش بینی می شود از هر هکتار به صورت میانگین 2 تن برداشت صورت بگیرد ضمن این که مزارعی هم هستند که قابلیت برداشت از هر هکتار به میزان 3 الی 4 تن را دارد.

وی ادامه داد: پیش بینی می شد حدود چهار هزار تن خرید تضمینی کلزا در استان قم صورت گیرد که به علت سرمای زودرس پائیزه و باد با سرعت بیش از 80 کیلومتر در ساعت در هفته گذشته خسارت سنگینی به مزارع وارد شد از این رو تا کنون خرید بیش از 2 هزار تن انجام شده است و 700 تن دیگر نیز خریداری می شود با همه این شرایط بیش از سه برابر سال گذشته، امسال خرید دانه های روغنی کلزا را خواهیم داشت.

محمدرضا طلایی با اشاره به این که کمبودی در تجهیزات برداشت کلزا وجود نداشته است گفت: کمباینداران در استان با اجرای معاینه فنی مجهز شده و حدود 10 دستگاه کمباین وارد استان شده است تا با برداشت مناسب، شاهد ریزش محصولات زراعی نباشیم.

وی افزود: شرکت غله استان مسئول خرید تضمینی کلزا است تا بعد از برداشت این محصول را به کارخانه های مجاور استان برای روغن کشی ارسال کند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی قم با بیان این که دولت و وزارت جهاد کشاورزی با خرید تضمینی کلزا و پرداخت به موقع از کشاورزان سعی در حمایت از این محصول را دارد گفت: قیمت خرید کلزا از سوی دولت 26هزار و 399 ریال اعلام شده است که این مبالغ بعد از خرید در کمتر از 48 ساعت به حساب کشاورزان واریز می شود.

وی بیان داشت: امسال نسبت به سال زارعی گذشته 12 درصد افزایش خرید تضمینی کلزا صورت گرفته است تا از این طریق بتوان با توسعه سطح زیر کشت کلزا به خودکفایی در این حوزه و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرد.

طلایی با تاکید بر این که در سال جاری سطح مزارع کلزا را افزایش خواهیم داد گفت: این نوع زراعت برای کشاورزان دارای توجیه اقتصادی و متناسب با شرایط اقلیمی استان است از این رو مباحث آموزشی و ترویجی به کشاورزان ارائه خواهد شد تا عملکرد در سطح ارتقا یابد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج