معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در راستای اصلاح ساختار و تهیه شناسنامه برای واحدها، برای اولین بار در کشور واحدهای طیور رتبه بندی می شوند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان این که استان قم بالاترین تراکم واحدهای مرغداری در سطح کشور را دارد گفت: به منظور کاهش آلودگی، ارتقاء بهره وری منابع تولید، بهبود کیفی تولیدات و اقتصادی کردن تولید، اصلاح ساختار واحدهای طیور اولویت اصلی این معاونت در سال 96 در زمینه طیور است.

وی افزود: در این راستا طرح، گردش کار و نحوه اجرا تهیه شده و در سال گذشته حدود بیست واحد نسبت به اصلاح اساسی ساختار واحد خویش اقدام کرده اند.

حسین علی بیگی با اشاره به صدور شناسنامه به واحدهای طیور گفت: تعداد 210 فقره شناسنامه برای واحدهای طیور بمنظور اجرای مقدمات طرح صادر شده است و اطلاعات در سامانه مربوطه به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: در طرح اصلاح ساختار با در نظر گرفتن اصول فنی (وضعیت ساختمان، تاسیسات، تجهیزات و سایر مواد)، اصول بهداشتی، مدیریتی (ضریب تبدیل ، تعداد تلفات و سایر موارد)، میزان همکاری واحدها در اجرای طرح ها و سایر اصول کیفی با همکاری اداره کل دامپزشکی و  تشکل ها نسبت به رتبه بندی واحدهای طیور برای اولین بار در کشور اقدام شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم بیان داشت: بر این اساس صدور مجوز جوجه ریزی و پولت ریزی، میزان خدمات، فاصله جوجه ریزی، صدور و تمدید پروانه بهره برداری واحدهای طیور بستگی به رتبه واحد دارد.

وی با اشاره به این که حدود 600  واحد پرورش طیور در استان قم فعال است گفت: از این تعداد 309 واحد مرغداری گوشتی به ظرفیت پنج میلیون و 704 هزار و 780 قطعه و 166 واحد مرغداری تخمگذار (دارای پروانه صنعتی) به ظرفیت هشت میلیون و 219 هزار و 630 قطعه است.

علی بیگی بیان داشت: 59 واحد پولت تخمگذار به ظرفیت 6 میلیون و 454 هزار و 738 قطعه در حال فعالیت است.

وی به تسهیلات ارائه شده به واحدهای طیور خبر داد و گفت: در سال گذشته، تعداد 58 واحد مرغ گوشتی به میزان 103 هزار و 20 میلیون ریال و 39 واحد مرغ تخمگذار به میزان 246 هزار و 460 میلیون ریال از تسهیلات بهین یاب بمنظور فعال سازی واحدهای خود بهره مند شده اند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج