مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم گفت: سموم بیولوژیک، ارگانیک و گیاهی به صورت پایلوت در برخی از مناطق شهر قم استفاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به استفاده از سموم ارگانیک در فضای سبز شهر قم، اظهار کرد: به دنبال این هستیم که سموم بیولوژیک، ارگانیک و گیاهی را که علم گیاه پزشکی نوین مطرح است، را در فضای سبز شهر قم وارد کنیم، این سموم اکنون به صورت پایلوت در برخی از مناطق شهر قم استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: امسال به دنبال این هستیم که بتوانیم بسیاری از آفت‌ها و بیماری‌ها را در فضای سبز شهر قم با آفت‌کش‌های ارگانیک و گیاهی کنترل کنیم، همچنین سعی کردیم که یک بانک اطلاعاتی از آفات و بیماری‌هایی که گیاهان به آن مبتلا می‌شوند، را آماده کنیم.

پیام جوادیان افزود: قبلا یک سری اطلاعات در زمینه بیماری‌ها و آفات گیاهان در این سازمان جمع آوری شده بود، اما سعی کردیم که این اطلاعات جمع آوری شده را با نظرات بقیه کارشناسان و اطلاعات سازمان‌های فضای سبز شهرهای دیگر تلفیق و یک کتابچه ای را امسال در زمینه بیماری‌ها و آفات گیاهان چاپ و ارائه کنیم.

وی با اشاره ضرورت پیشگیری از شیوع آفات در فضای سبز، اظهار کرد: زمان‌هایی که قرار است که یک آفت در فضاهای سبز شیوع پیدا کند را شناسایی کردیم و در زمان‌های معین دستورالعمل‌هایی را در این خصوص به واحدهای فضای سبز مناطق شهری در قم ارسال می‌کنیم تا آن‌ها با این آفات آشنا شوند و پیش از همه‌گیر شدن آفات اقداماتی را انجام بدهند.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم ادامه داد: هدف واحد گیاه پزشکی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم پیشگیری از بیماری‌ها و آفات است، یک بررسی کلی در زمینه آفات و بیماری‌ها در این واحد صورت گرفته است و در این زمینه اطلاعاتی جمع آوری کردیم.

جوادیان خاطرنشان کرد: در پایان سال گذشته به این نتیجه رسیدیم پیمانکاران را در قالب پیمان موظف کنیم که در بحث فضای سبز از کارشناسان گیاه پزشک استفاده کنند تا کارها در بدنه پیمانکاری در زمینه بازدیدها و روش‌های پیشگیری، مبارزه و کنترل آفات و بیماری‌ها در فضای سبز شهر قم به صورت تخصصی دنبال شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج