سفیر روسیه در تهران می‌گوید بارها از ایران خواسته شده که شکایتش به خاطر عدم تحویل اس - ۳۰۰ را پس بگیرد و حالا که نیمی از سامانه به ایران تحویل شده، بحثشکایت کلاً از دستور کار طرفین خارج شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری موج، «لویان جاگاریان» سفیر روسیه در تهران امروز جمعه از مستمر بودن تماس‌ها و همکاری‌ها میان نظامیان و دیپلمات‌های دو کشور برای حل بحران سوریه خبر داد.

جاگاریان که با «ریانووستی» مصاحبه می‌کرد، ابتدا به تعاملات بین دیپلمات‌ها پرداخت و گفت: «روسیه و ایران در موضوع سوریه همکاری نزدیکی با هم دارند. همانطور که می‌دانید کشورهای ما عضو گروه بین‌المللی حمایت از سوریه هستند که در چارچوب آن با شرکای ایرانی خود رابطه‌ای بر مبنای اعتماد ایجاد کرده‌ایم.» دیپلمات روس به جزئیات بیشتری در این خصوص پرداخت و گفت که معاونان وزرای خارجه طرفین مسئول ارتباط مستمر در این خصوص شده‌اند. سفیر روسیه در ایران به تعاملات بین نظامیان تهران و مسکو هم پرداخت و گفت: «باید به این نکته هم اشاره کنم که همکاری‌های نزدیک بین بخش‌های نظامی ما هم برقرار شده است. امیدوارم با تلاش‌های مشترک بتوانیم شرایط سوریه را به ثبات برسانیم.» این دیپلمات روس به یکی از موضوعات اختلافی ایران یعنی موشک‌های پدافندی اس - ۳۰۰ هم پرداخت؛ موشک‌هایی که ایران خرید و روس‌ها به بهانه‌های واهی سال‌ها از تحویل آن خودداری کردند؛ مسکو مدعی بود که برای حفظ جو مثبت در مذاکرات آن روزهای ایران و ۱ + ۵ و برای پرهیز از ایجاد تنش در روابط ایران و غرب، موشک‌ها را تحویل نمی‌دهد. کمی بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران و غربی‌ها در وین، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه گفت که این تعلیق داوطلبانه پایان یافته و قرار است موشک‌ها به سمت ایران ارسال شود. جاگاریان در این خصوص به ارسال حدود نیمی از سامانه به ایران و ادامه ارسال مابقی محموله اشاره کرد و گفت که با این شرایط دیگر بحثشکایت ایران در محاکم بین‌المللی علیه فروشنده روس، در دستور کار مذاکرات طرفین نیست.