شام‌گاه پنج‌شنبه یک کامیون در جنوب فرانسه، جمعیت حاضر در پیاده‌رو ساحلی را زیر گرفت و دست‌کم ۸۰ کشته و ۵۰ زخمی بر جا گذاشت.

به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری موج، در جریان مراسم روز ملی فرانسه شب گذشته یک کامیون در شهر نیس جمعیت حاضر در پیاده رو ساحلی را زیر گرفت که تاکنون دست کم ۸۰ تن کشته و ۵۰ نفر زخمی شده اند. هفت نفر از کشته‌شدگان، کودک بوده‌اند.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، در نطقی پس از این حادثه آن را یک " حمله تروریستی " خواند و گفت که در پی این حادثه، وضعیت اضطراری در فرانسه سه ماه دیگر تمدید می‌شود. وی افزود: فرانسه عملیاتش را در سوریه و عراق تشدید می‌کند و " به کسانی که به ما حمله کرده‌اند، در خانه خودشان ضربه می‌زنیم. " فرانسه در ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا حضور دارد. کریستیان استروسی، شهردار نیس، گفته است این کامیون پر از مهمات و نارنجک بوده و راننده کامیون با تیراندازی پلیس کشته شده است. این برخورد در پیاده‌رو عریض کنار ساحل که معروف است و یکی از نقاط مورد علاقه گردش‌گران، و زمان یک آتش‌بازی در جشن‌های روز باستیل صورت گرفته است.مقام‌های شهری این واقعه را یک " حمله " خوانده‌اند و از مردم خواسته‌اند به خیابان نیایند. صدای تیراندازی هم در زمان واقعه به گوش رسیده است. در تصاویر منتشرشده از آن کامیون، روی شیشه جلو و بدنه آن پر از جای گلوله است. شاهدان عینی گفته‌اند موقعی که کامیون به سوی جمعیت تاخت، دست‌کم هزار نفر در محوطه بودند. مقام‌های محلی گفته‌اند این کامیون دو کیلومتر روی جمعیت پیش رفت.کریستیان استروسی، شهردار نیس، به یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت "پلیسی که راننده را با تیر زد، گفته است راننده به سوی جمعیت تیراندازی می‌کرد". به گفته وی، به نظر می‌رسد راننده "کاملا با قصد قبلی" چنین کرده است. باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، این واقعه را یک "حمله تروریستی وحشتناک" خوانده و آن را محکوم کرده است.  اوباما با ابراز هم‌دردی با مردم فرانسه، گفته است آمریکا در این باره به قدیمی‌ترین همپیمانش کمک می‌کند. وزارت خارجه بریتانیا هم اعلام کرده است که جزئیات این واقعه را دنبال می‌کند و در این باره با مقام‌های محلی در تماس است. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، سفر شخصی‌اش به آوینیون در جنوب این کشور را نیمه‌کاره گذاشت و به پاریس باز گشت تا در جلسه ستاد بحران حاضر شود. مسابقه‌های فوتبال جام ملت‌های اروپا، یورو ۲۰۱۶، همین یک‌شنبه پیش در فرانسه پایان گرفت. در هفته‌های گذشته و پیش از برگزاری این مسابقه‌ها، مقام‌های فرانسوی می‌گفتند آماده خنثی‌کردن حمله‌های تروریستی احتمالی هستند. کلود مونیک، کارشناس تروریسم، می‌گوید "تقریبا واضح" است که این واقعه، یک حمله تروریستی بوده است. به گفته او، عامل یا عوامل این حادثه قصد داشته‌اند پس از پایان بازی‌های فوتبال آن را ترتیب دهند. هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است و مشخص هم نیست که آیا راننده کامیون تنهایی اقدام کرده است یا هم‌دست‌های دیگری هم دارد. مقام‌های فرانسه می‌گویند تحقیق درباره این حمله در اختیار ماموران بخش ضد تروریسم قرار گرفته است.