وزیر خارجه فرانسه در اقدامی غیرمعمول، در واکنش به انتصاب «بوریس جانسون» به سمت وزارت خارجه انگلستان، رئیس دستگاه دیپلماسی لندن را فردی دروغگو خواند.

به گزارش خبرگزاری موج، انتصاب «بوریس جانسون» شهردار سابق لندن به سمت وزارت خارجه انگلستان با واکنش‌ سرد مقامات اروپایی روبرو شده و حتی برخی از کشورها، مانند فرانسه، در اقدامی غیردیپلماتیک علنا به انتقاد از این سیاستمدار جنجالی انگلیسی پرداخته‌اند.

«ژان مارک آیرو» وزیر خارجه فرانسه روز پنج شنبه همتای جدید انگلیسی‌اش را به دلیل رهبری جنبش خروج از انگلستان سرزنش کرد و وی را دروغگو توصیف کرد.

به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، وی به رادیو یورو ۱ فرانسه، گفت: «من هیچ نگرانی‌ای در مورد بوریس جانسون ندارم، اما خوب می‌دانید که او چه شکلی است. او در طول کارزار(برای خروج از اتحادیه اروپا) دروغ‌های زیادی گفت.»

حامیان ماندن در اتحادیه اروپا جانسون و دیگر سران کارزار خروج را به دروغگویی متهم کرده و می‌گویند آن‌ها با بیان ادعاهای واهی در مورد اتحادیه اروپا مردم انگلستان را به رأی مثبت به ترک اتحادیه اروپا ترغیب کرده‌اند.

جانسون پیش از کمپین ترک اتحادیه اروپا هم در مورد موضوعات مختلف از جمله وضعیت سوریه و همکاری با روسیه مواضعی خلاف نظرات سیاستمداران جریان اصلی داشته است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل دیدار می‌کنند. این نشست اولین آزمون برای جانسون خواهد بود. وی در زمینه مسائل دیپلماتیک تجربه‌ای ندارد.

آیرو گفت: «من به شریکی نیاز دارم که بتوانم با او مذاکره کنم. کسی که شفاف، قابل اعتماد و قابل اتکا باشد.»

انتقاد به جانسون تنها محدود به فرانسه نبوده است. «فرانک والتر اشتاین‌مایر» وزیر خارجه آلمان ساعاتی قبل از انتصاب جانسون، به شدت از وی انتقاد کرده بود.

او بدون نام بردن از جانسون از «سیاستمداران بی‌مسئولیتی» که بریتانیا را به سمت خروج از اتحادیه سوق دادند و «بعد هم مسئولیت کارشان را نپذیرفتند» انتقاد کرد.

جانسون هرچند کارزار خروج از اتحادیه را با موفقیت رهبری کرد و با این اقدام عملا کابینه انگلستان را هم به انحلال کشید، اما از نامزدی برای ریاست حزب محافظه‌کار و نخست‌وزیری انگلستان شانه خالی کرد.