رزمایش بزرگ ناتو موسوم به مانور سابر استرایک ۲۰۱۶ با مشارکت ارتش آمریکا در استونی آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، ارتش استونی در بیانیه‌ای اعلام کرد، مانور نظامی گسترده سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به رزمایش سابر استرایک ۲۰۱۶ دوشنبه در پایگاه نظامی تاپا در استونی آغاز به کار کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در این مانور بیش از ۱۰ هزار نیروی نظامی از ۱۳ کشور عضو ناتو و نیز کشورهای شریک ناتو شرکت کرده‌اند.

کشورهای شرکت‌کننده در این مانور گسترده، عبارتند از کشورهای حوزه بالتیک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، لوگزامبورگ، نروژ، لهستان، اسلوونی، انگلیس و آمریکا.

آرتور تیگانیک قائم‌ مقام فرمانده ارتش استونی در مراسم افتتاحیه این رزمایش تأکید کرد که این سری مانورهای نظامی ناتو جزء مهمترین رویدادهای نظامی است که کشورهای اروپایی در آن حضور دارند.

وی در این رابطه گفت: ‌ مایلم در اینجا از ارتش آمریکا تشکر کنم چرا که تحت رهبری و هدایت ارتش آمریکا دوستان اروپایی ما در این مانور حضور یافته‌اند. مشارکت آنها در حفظ امنیت منطقه را نمی‌توان نادیده گرفت.

«جفری کریمر» از فرماندهان ارتش آمریکا نیز در این مراسم تأکید کرد، چنین مانورهای نظامی توانایی کشورها برای اقدام به عنوان نیروهای مشترک را تقویت کرده و تعهد ناتو و کشورهای هم‌پیمانش را بیش از پیش به نمایش می‌گذارد.

بنا بر این گزارش، مانور نظامی سابر استرایک از سال ۲۰۱۰ میلادی هر ساله با همکاری کشورهای اروپایی و آمریکایی برگزار شده است. این مانور نظامی از تاریخ ۲۷ مه آغاز شده و تا ۲۱ ژوئن در چندین نقطه از اروپا از جمله استونی، لاتویا و لتونی ادامه خواهد داشت.