مخاطبان اینترنتی شبکه تلویزیونی بی. بی. سی نیز از امروز(پنجشنبه) موظف به پرداخت حق اشتراک سالانه بابت تماشای شبکه های مختلف این غول رسانه ای شدند.

به گزارش خبرگزاری موج، بر اساس قانونی که از روز پنجشنبه به اجرا گذاشته شد، علاوه بر مخاطبانی که از طریق تلویزیون شبکه های بی.بی.سی را تماشا می کنند، کاربران اینترنتی نیز موظف به پرداخت حق اشتراک ۱۴۵ پوند در سال خواهند بود.
در حال حاضر بی. بی. سی امکانی را برای مخاطبینش فراهم آورده تا از طریق دستگاه های دیجیتالی و به صورت اینترنتی مجموعه شبکه های بی. بی. سی را تماشا کنند. بی. بی. سی این امکان را در قالب نمایشگر موسوم به «آی پلیر» تعبیه کرده است. هرچند سازوکار اعمال قانون برای متخلفین مشخص نیست اما در ابتدای پخش اینترنتی این شبکه ها، از کاربران سوال می شود که آیا مجوز تماشای این شبکه را دارند یا نه. یک سخنگوی بی. بی. سی در امور مشترکین گفت: ما مطمئن هستیم که بیشتر مردم تابع قانون هستند؛ ضمن آنکه آنهایی که بایستی از امروز حق اشتراک بپردازند، این کار را می کنند. وی افزود: ما مجموعه ای از سازوکارهای اعمال قانون را در اختیار داریم که به ما اجازه می دهد افرادی را که نه تنها از طریق تلویزیون، بلکه با استفاده از سایر دستگاه ها شبکه های بی. بی. سی را تماشا می کنند، شناسایی و با متخلفین برخورد کنیم. سخنگوی بی. بی. سی نیز در همین رابطه گفت: در حال حاضر یک پنجره ظاهر می شود که از کاربران اینترنتی سوال می کند آیا مجوز تماشای پخش مستقیم را دارند یا نه. اما از امروز این سوال به تماشای پخش آرشیوی نیز تعمیم داده خواهد شد. وی همچنین گفت: ۹۴ درصد مردم در حال حاضر برای تماشای شبکه بی بی سی از طریق تلویزیون، حق اشتراک سالانه می پردازند و این قانون تاثیری بر روی آنها نخواهد گذاشت. پیش از این روزنامه دیلی تلگراف از هشدار یک دستگاه نظارتی در انگلیس درخصوص راهبرد جدید جاسوسی بی. بی. سی از کاربران اینترنتی به بهانه شناسایی مخاطبینی که هزینه اشتراک این شبکه را نمی پردازند، خبر داده بود. روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی در این خصوص عنوان کرده بود که ماشین های سیار بی. بی. سی مجهز به دستگاه های وای فای دیتکتور، اجرای این راهبرد را کلید خواهند زد. این روزنامه انگلیسی با بیان اینکه دستگاه مورد استفاده بی. بی. سی از سوی دستگاه های اطلاعاتی و آژانس های مبارزه با جرایم اینترنتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: اما این شبکه موفق شده است تا به صورت قانونی حکم قضایی برای استفاده از این دستگاه را به دست آورد. دیلی تلگراف اضافه کرد: با این حال دفتر ملی بازرسی انگلیس در گزارشی که در این خصوص منتشر کرده نسبت به سوء استفاده از دستگاه یاد شده و نفوذ به حریم خصوصی مردم هشدار داده است. این روزنامه انگلیسی تصریح کرد: واحد موسوم به «مجوز تلویزیون» بی. بی. سی از طریق این سیستم افرادی را که از طریق رایانه های قابل حمل و یا گوشی های موبایل اقدام به تماشای شبکه های بی. بی. سی می کنند را ردیابی می کند. گفته می شود که بودجه سالیانه بی بی سی بالغ بر ۴میلیارد و ۳۰۰ میلیون پوند است که بودجه تمامی بخش ها از سوی خانواده های انگلیسی، به صورت اجباری، تامین می شود. درصورتی که خانواده های انگلیسی بدون پرداخت این پول که سالانه در حدود ۱۴۵٫۵۰ پوند است، اقدام به تماشای شبکه بی بی سی از طریق تلویزیون، رایانه و سایر دستگاه دیجیتالی بکنند، تا هزار پوند جریمه خواهند شد.