وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه درخشان شهدا در تاریخ کشور تاکید کرد: امنیت امروز کشور مدیون فداکاری و ایثارگری شهدا و جانبازان است.

به گزارش خبرگزاری موج، علی جنتی بعدازظهر چهارشنبه در آئین افتتاح پروژه های عمرانی استان اردبیل به مناسبت هفته دولت در محل مجتمع توانبخشی جانبازان و ایثارگران تصریح کرد: خانواده شهدا، آزادگان و جانبازان مشعل درخشانی هستند که توانسته اند اثری ماندگار در تاریخ این کشور بیافرینند.

وی با تاکید به اینکه جانبازان، شهیدان شاهد زنده هستند، اضافه کرد: امروز اگر دشمن قدرت نفوذ به کشور را ندارد امنیت آن مرهون فداکاری شهدا است.

جنتی گفت: این در حالی است که دشمنان در کشورهایی با امنیت پیشرفته از جمله بلژیک و فرانسه عملیات متعدد انفجاری انجام داده اند اما در کشور ایران هیچ نشانه ای از این عملیات تروریستی وجود ندارد.

وی با اشاره به تحریم های ظالمانه در سالهای اخیر اضافه کرد: تحریم های ظالمانه دشمنان موجب شده بود نتوانیم خارج از کشور چیزی خریداری کنیم به این دلیل که سیستم بانکی کشور عمل نمی کرد و حتی برای یک دلار نمی توانستیم گشایش اعتباری داشته باشیم.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برخی کالاهای مورد نیاز کشور ۳۰ درصد گرانتر از قیمت واقعی تامین می شد و اگر این شرایط پیش می رفت کشور دچار مشکلات متعدد می شد؛ به طوری که به مانند گذشته این امکان وجود داشت که نفت در مقابل غذا تبادل شود.

جنتی افزود: با هدایت رئیس جمهور در ۱.۵ سال گذشته و رهنمودهای مقام معظم رهبری مذاکرات برجام به فرجام رسید و در حال حاضر کشور تحریم بانکی به آن صورت ندارد.

وی با اشاره به افزایش صادرات نفت و میعانات گازی کشور متذکر شد علیرغم مشکلات و کاهش درآمدها، دولت تلاش کرده است بسیاری از پروژه های عمرانی اجرا کند.

وی افزود: این در حالی است که بسیاری از کشورهای همسایه از جمله امارات و قطر دچار کسری بودجه شدید هستند و در ونزوئلا شاهد مشکلات گسترده هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: به همت دولت تدبیر و امید نه تنها تورم در کشور طی سالهای گذشته افزایش نداشت بلکه با کاهش همراه بوده و مردم طعم این کاهش را لمس کرده اند.

جنتی با اشاره به بهره برداری از ۵۱۷ پروژه عمرانی در استان اردبیل اضافه کرد: وضعیت مطلوبی بر اجرای پروژه های عمرانی در این استان حاکم است.

به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از مطالبات شهروندان این استان، اجرای راه آهن اردبیل - میانه است که اجرای آن به واقع ضرورت دارد و دولت حمایت لازم را برای اجرای آن در صورت توان انجام خواهد داد.