نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه قانون ممنوعیت ماهواره قابل به‌ روز شدن و بازنگری است، گفت: باید قبل از بازنگری قانون، به شدت از قانون فعلی حمایت شود

به گزارش خبرگزاری موج، نصرالله پژمان‌فر درباره لزوم به‌روز کردن قانون ممنوعیت ماهواره گفت: نسبت به بازنگری و اصلاح قانون ممنوعیت قانون ماهواره مخالفتی ندارم ولی معتقدم تا قبل از بازنگری قانون باید به شدت از قانون فعلی حمایت کرد ومادام‌که قانونی تصویب نشده،قانون فعلیلازم‌الاطاعه است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسوولان و کسانی که باید مجری قانون باشند اولین کسانی هستند که هنجارشکنی و قانون‌شکنی می‌کنند، افزود: متأسفانه تعدادی در جامعه که از شبکه‌های ماهواره‌ای استفاده می‌کنند، زمینه قانونی کردن این موضوع را به وجود می‌آورند که جای تأمل دارد.

وی با اشاره به اینکه امروز قانون فعلی ممنوعیت ماهواره وجود دارد لذا عمل کردن بر خلاف آن به معنای خلاف شرع است و چنین اقدامی برای همه افراد خصوصا مسوولان که الگوی جامعه هستند بدتر است، اظهار کرد: متأسفانه گاهی در جامعه آمار بالای تخلف‌کنندگان بهانه‌ای می‌شود تا قانون‌شکنی صورت گیرد در حالیکه قبل از قانونی شدن موضوعی، نباید به دلیل اینکه تعداد کثیری رفتار غلطی را انجام می‌دهند، آن خلاف قانون را جایز دانست.

وی با بیان اینکه جریانی در جامعه برای عبور از قانون وجود دارد، ادامه داد: در این راستا اول با بی‌اعتنایی به قانون، زمینه خلاف قانون را بوجود می‌آورند و بعد از افزایش تعداد افراد، عنوان می‌شود نمی‌توان جلوی این رفتار را گرفت؛ در واقع با عدم نظارت و کوتاهی‌ها چنین مطرح می‌شود که باید فضاهای غیرقانونی را قانونی کرد؛ کمااینکه درباره استفاده از تلگرام همین اتفاق رخ داد.

پژمان‌فر تصریح کرد: مسوولان باید مراقبت می‌کردند تا رفتار مردم در قبال استفاده از کانال‌ها و فضای مجازی بر اساس قانون باشد؛ ولی این کار را انجام ندادند.

سخنگوی فراکسیون روحانیت مجلس با طرح این پرسش که «آیا به دلیل اینکه تعداد کثیری رفتار غیرقانونی انجام می‌دهند مجوز اینکه بیآییم به این موضوع رسمیت ببخشیم و برایش راهکار درست کنیم؟» به خانه ملت گفت: وقتی قوانینی مصوب می‌شود، همه افراد باید از آن مراقبت کنند؛ اگر در برخی موارد قانونی مورد قبول نیست، نظارت را کم کرده و بعد به سمتی حرکت می‌کنیم که بگوییم جمعیت زیادی عبور از قانون انجام می‌دهند لذا با توجه به شرایط فضاسازی جهت تغییر قانون بوجود می‌آید و یا مجریان عنوان می‌کنند که این قانون قابل پیگیری نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تبلیغات گسترده ای در شبکه‌های ماهواره انجام می‌شود، اظهار کرد: این کار خلاف قانون بوده و برخورد‌ها نیز در این زمینه مقطعی و غیربازدارنده است.