سرویس بین الملل - وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه طی گزارشی از وخیم تر شدن اوضاع در منطقه مورد مناقشه قره باغ خبر داد.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری موج، بر اساس گزارش این وزارتخانه، نیروهای نظامی ارمنستان به نقض رژیم آتش بس و استفاده از سلاح های سنگین و دامن زدن به تنش در منطقه متهم شده اند. 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که مواضع واحدهای ارتش این کشور واقع در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ از عصر روز سه شنبه از سوی نیروهای نظامی ارمنستان با سلاح های سنگین از جمله توپخانه ها و خمپاره انداز ها مورد هدف قرار گرفته است. 

در این گزارش تاکید شده که بر اثر اقدامات واحد های ارتش جمهوری آذربایجان سازه های مهندسی و نقاط آتش نیروهای ارمنستان نابود شده است. 

بنا به این گزارش ، نیروهای ارمنستان با حمله با سلاح های سنگین به مواضع واحدهای ارتش جمهوری آذربایجان هدف انحراف توجه از خر ابکاری های در مسیر دیگر خط مقدم جبهه را دنبال کرده ولی با هوشیاری نظامیان آذربایجانی از این خرابکاری ها جلوگیری شده است. 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از نبود تلفات جانی میان نیروهای این کشور خبر داد و اعلام کرد، واحد های ارتش این کشور در حال حاضر کنترل بر شرایط عملیاتی در خط مقدم جبهه دارند. 

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شده است. 

بر اثر این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد. 

در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه رژیم آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه ، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج