مدیرکل طرح‌های ملی جوانان با بیان اینکه مسأله اوقات فراغت جوانان را باید جدی گرفت، گفت: برای رسیدن به حد مطلوب اوقات فراغت در جامعه باید از ظرفیت جوانان استفاده کنیم و توسعه گردشگری ارزان قیمت را در دستور کار قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج، محسن طلایی ماهانی با اشاره به اهمیت موضوع غنی سازی اوقات فراغت جوانان گفت: در کشور ما هنوز مسأله اوقات فراغت به صورت مسأله جدی در نظر گرفته نمی‌شود و نگاه برخی از دستگاه‌ها همان نگاه سنتی است و اوقات فراغت را نه یک بحثکلیدی بلکه یک مقوله در حاشیه می‌پندارند.

طلایی ماهانی افزود: در کشورهای پیشرفته اکنون مسأله اوقات فراغت یکی از مهمترین اولویت‌ها است و در این مهم نقش بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد بسیار پررنگ است.

وی با بیان اینکه در کشور ما هنوز بخش خصوصی و سازمان‌های مردم نهاد به اندازه کافی رشد نکرده و قدرت کافی را ندارند، عنوان کرد: هنوز با جایگاه ایده‌آل در حوزه اوقات فراغت فاصله زیادی داریم و برای رسیدن به حالت مطلوب، دستگاه‌های دولتی باید بیشتر به نظارت و بسترسازی پرداخته و راه را برای ورود بخش‌های غیردولتی هموار کنند.

مدیرکل طرح‌های ملی جوانان با تأکید بر اهمیت حضور سازمان‌های غیردولتی در رسیدن به حد مطلوب در حوزه اوقات فراغت گفت: کمیسیون اوقات فراغت که با حضور متخصصین این حوزه و چهره‌های دانشگاهی تشکیل شده است در برنامه ریزی‌های کلان خود به حضور سازمان‌های غیر دولتی توجه ویژه داشته است و تمام تلاش خود را به کار برده است تا دستگاه‌ها را به استفاده از این ظرفیت‌ها ترغیب کند.

وی در خصوص مهمترین اقدامات این کمیسیون عنوان کرد: تا کنون تمرکز اصلی کمیسیون بر روی تعیین اهداف بلند مدت بوده است که خوشبختانه این مهم انجام شده است و جهت تصویب به ستاد ساماندهی امور جوانان ارائه خواهد شد.

طلایی ماهانی قدم بعدی کمیسیون را تعیین اهداف یک ساله دانست و افزود: اکنون که اهداف کلان مشخص شده است سعی داریم تا اهداف و برنامه‌های کوتاه مدت را تعیین و در این راستا وظایف دستگاه‌ها نیز مشخص کنیم.

مدیرکل طرح های ملی جوانان با بیان اینکه دستگاه ها گرفتاری‌های زیادی دارند عنوان کرد: با این حال باید بدانیم که مسأله اوقات فراغت به‌ویژه برای جوانان از اولویت بالایی برخوردار است و اگر به این مهم به موقع و درست توجه نشود می تواند منشأ آسیب‌های بسیاری مانند اعتیاد و.. باشد و بنابراین دستگاه‌های مختلف مثل شهرداری - آموزش و پرورش، آموزش عالی بسیج هلال احمر و… در این مهم ما را یاری کنند.

طلایی ماهانی با اشاره به رویکرد وزارت ورزش و جوانان در زمینه اوقات فراغت عنوان کرد: برنامه ریزی های وزارت ورزش و جوانان در ورزش همگانی و مسائلی از این دست همه دلیل بر آن دارد که توجه اصلی ما به جنبه جمعی اوقات فراغت است چرا که اوقات فراغت به صورت فردی چندان نمی تواند غنی باشد و دستگاه ها این مطلب را نیز مورد توجه قرار دهند.

وی تأکید کرد: دستگاه‌ها باید بدانند که جوانان در فعالیت‌های جمعی وارد نمی شوند مگر اینکه این برنامه‌ها به لحاظ کیفی در حد مطلوب بوده و از برنامه های تکراری فاصله داشته باشند که این امر نیز قطعا تحقق نخواهد یافت مگر با برنامه ریزی صحیح و حساب شده.

طلایی ماهانی با بیان اهمیت استفاده از ظرفیت جوانان در برنامه های مربوط به خودشان عنوان کرد: ما باید از ظرفیت جوانان برای جوانان استفاده کنیم و تجربه نشان داده است هرجا از جوانان استفاده کرده ایم با کیفیت ترین برنامه و با کمترین هزینه انجام می‌شود.

مدیرکل طرح‌های ملی جوانان همچنین توسعه گردشگری ارزان قیمت را از دیگر اولویت‌های کمیسیون تخصصی اوقات فراغت دانست و گفت: هنوز در کشور ما سفر به عنوان یک فعالیت طولانی و پر هزینه شناخته می‌شود و اگر بتوانیم کاری کنیم که جوانان به صورت گروهی در شهر، استان و بعدها در کشور با هزینه‌های کم گردش کرده و محیط پیرامون خود را بهتر بشناسند قطعا گامی بزرگی در جهت غنی سازی اوقات فراغت برداشته ایم.