مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از مرمت مجسمه های موزه علی اکبر صنعتی توسط سازمان زیباسازی شهر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، عیسی علیزاده گفت: با توجه به ارزشمندی این آثار، مرمت نزدیک به ۲۰۰ مجسمه آن به یک تیم هنری سپرده شد تا در کنار بازسازی بنا، آثار نیز احیا شوند.

وی با تاکید بر اینکه کار نظارت بر این تیم هنری به عهده حمید شانس از اساتید بنام حوزه مجسمه سازی است، افزود: تیم اجرایی که احیای مجسمه های موزه را به عهده دارند، افراد خبره در این حوزه هستند که در کنار هم و طی یک بازه زمانی دو ماهه آثار را مرمت و باززنده سازی می کنند.

به گفته علیزاده نزدیک به ۲۰۰ مجسمه در موزه علی اکبر صنعتی قرار دارد که اکثر آنها از جنس گچ و و برخی از ترکیب مواد دیگر هستند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به اینکه در در پی اعلام آمادگی مسوولان جمعیت هلال احمر بازسازی و احیاء موزه علی اکبر صنعتی آغاز شد، گفت: در کنار احیای بنا نمی توانستیم نسبت به مرمت آثار بی توجه باشیم و با توجه به اینکه بخشی از فعالیت های سازمان در حوزه مجسمه بوده و با هنرمندان خبره و بنام در ارتباط هستیم، موضوع مرمت مجسمه های موزه را به عهده گرفتیم.

علیزاده با تاکید براینکه آثار حاضر در موزه از ظرافت و ریزه کاری خاصی برخوردار است که نمیتوان آن را نایده گرفت، افزود: همین نکته باعثشده تا نسبت به انجام هرچه بهتر کار حساسیت بیشتری داشته باشیم و مرمت درست و دقیق را فدای تحویل زود هنگام و اتمام کار مرمت آثار نکنیم.

به گفته وی در حال حاضر تیم اجرایی ۷۰ درصد آثار را مرمت و باززنده سازی کرده است اما با توجه به اینکه میخواهیم از ارزش هنری آثار چیزی کم نشود بازه زمانی مشخصی را برای اتمام کار در نظر نگرفته ایم تا بتوانیم مجسمه ها را به نحوی که در شان آثار است به سرانجام برسانیم.

گفتنی است، علی‌اکبر صنعتی نقاش و مجسمه‌ساز مشهور فروردین ۱۳۸۵ درگذشت. صنعتی یکی از مجسمه‌سازان قدیمی عصر جدید ایران است. او شاگرد ابوالحسن‌خان صدیقی بود. صنعتی تا پایان عمر عضو پیوسته‌ فرهنگستان هنر ایران باقی ماند. موزه‌ی صنعتی در کرمان، علاوه بر نمایش آثار با ارزش استاد صنعتی، آثار هنرمندان بزرگ دیگری از جهان را هم دارد. موزه‌ صنعتی در تهران نیز در میدان امام خمینی(ره) قرار دارد و در آن، مجسمه‌های بسیار مهمی از او به‌ نمایش گذاشته شده است.