وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی گذشته ۳۵۰ هزار دانش آموز تحت پوشش طرح شهاب قرار گرفتند و قصد داریم تا پایان سال ۱۴۰۰، تمام دانش آموزان تحت پوشش این طرح باشند.

به گزارش خبرگزاری موج، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در جمع مدیران پژوهش‌سراها و مناطق ۱۹ گانه آموزش و پرورش شهر تهران که در سالن کنفراس اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران برگزار شد، درباره اهمیت و نقش پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی، ضمن تأکید بر کارکردهای مهم این نهاد علمی و پژوهشی در توسعه علمی آموزش و پرورش اظهار داشت: مهمترین کارکرد پژوهش سراهای دانش آموزی، استعدادیابی و پرورش خلاقیت دانش آموزان بر اساس فرایندهای مشخص در طول دوره های مختلف تحصیلی است.

وی افزود: پژوهش‌سراهای دانش آموزی بخشی از پازل استعدادیابی و پرورش خلاقیت است که سایر اجزای این پازل را مدارس نمونه دولتی، طرح شهاب و مدارس استعدادهای درخشان تشکیل می دهد.

فانی بیان داشت: این خواسته را از آموزش و پرورش شهر تهران دارم که همچون گذشته در فعالیت های تحولی و شناسایی و پرورش استعداد ها و تکنولوژی ها و فناوری های نوین در آموزش و پرورش پیشگام باشد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر می خواهید نهادی در آموزش و پرورش ایجاد کنید که این نهاد چندین مأموریت شناخت استعداد، رشد استعداد، تقویت و بالندگی استعداد دانش آموزان را دنبال کند، ایجاد پژوهش سراهای دانش آموزی است. ما در پژوهش سراهای دانش آموزی استعدادهای دانش آموزی را شناسایی و رشد می دهیم.

وی در ادامه با اشاره به منویات مقام معظم رهبری بیان داشت: ما آموزش و پرورش را از حافظه محوری باید تبدیل به خلاقیت محوری کنیم.

فانی به طرح شهاب اشاره کرد و افزود: در سال تحصیلی گذشته ۳۵۰ هزار نفر از دانش آموزان تحت پوشش طرح شهاب قرار گرفته اند و قصد داریم تا پایان سال ۱۴۰۰، تمام دانش آموزان تحت پوشش طرح شهاب قرار بگیرند؛ طرح شهاب در واقع رسیدگی به استعدادهای درخشان در مدارس عادی است که البته این به معنی نفی مدارس تیزهوشان نیست.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در این دولت آیین نامه یا اساس نامه استعدادهای درخشان را به تصویب رساندیم، گفت: در شاخص جهانی به ازای هر ۱۰۰ دانش آموزان ۳ دانش آموز استعداد درخشان است که ما در سالهای اخیر شاهد هستیم در بعضی از شهرستان های کشور با برگزاری آزمون، ۲۷ درصد از ۱۰۰ دانش آموز در استعدادهای درخشان تحصیل می کنند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش جایی نیست که با آزمون و خطا بخواهیم اداره اش کنیم؛ سختی آموزش و پرورش هم همین جاست. خیلی ها فکر می کنند چون آموزش و پرورش دانش آموزان ابتدایی و متوسطه اول و دوم دارد، اداره اش هم ابتدایی است. اداره آموزش و پرورش خیلی فنی است و از هر گونه شتابزدگی در این دستگاه باید جدا خودداری کرد.