مسئولان با فقرا سلفی می گیرند، هلال احمر هنگام توزیع بسته های حمایتی عکس می گیرد و تصاویر ایتام کف خیابان به نام طرح حمایتی عرضه می شود… آیا این اقدامات انسانی و درست است؟

خبرگزاری موج؛ گروه جامعه / فرزانه رحیمی:با آغاز ماه مبارک رمضان شاهد فعالیت ارگان و سازمان هایی همچون کمیته امداد در راستای اطعام نیازمندان و فقرا بودیم، تردیدى نیست که در جامعه، افراد نیازمند پیدا مى شود و افراد خیر، نیاز این افراد را برآورده می کنند، اما چگونگى برآوردن نیاز آنان بسیار حائز اهمیت است، مى تواند همراه با تحقیر و هم با حفظ کرامت باشد که اگر هدف این سازمان ها حفظ کرامت این افراد بوده که باید به آنها احسنت گفت اما اگر با کمک رسانى به دیگران به عنوان ابزار خودنمایی دارند باید از آنان سوال کرد با کدامین اجازه در برابر اندک چیزی که به تهی دستان می دهند، دست به چنین اقدامی زدند.

متاسفانه به عکس های منتشر از سوی سازمان ها و ارگان ها که نگاه می کنیم، حفظ کرامت انسانی در آن دیده نمی شود و تنها شاهد عکس های سلفی یا تبلیغاتی مسوولان هستیم که در زمان توزیع غذا از نیازمندان گرفته می شود که بی اهمیت بودن حفظ کرامت فقرا به چشم می خورد که تنها هدف از اجرای این کار رسیدن به اهداف و موقعیت های که بعد از این اقدامات بدست خواهند آورد، که این جای تاسف است برای یک جامعه اسلامی.

حرکت زشت کمیته امداد یکی از شهرها که با دریافت کارت ملی و شناسنامه و اثر انگشت به روزه داران افطاری داد از جمله مواردی هستند که با روح و حفظ کرامت انسانی در امور خیر در تضاد است. متاسفانه زمانی خبرها رسانه ای می شود تنها کاری که از سوی مسوولان صورت می گیرد عذرخواهی، پیگیری و در نهایت فراموشی است. قرار بود با مسئولان خاطی برخورد و از خدمت عزل شود، آیا این اقدام صورت گرفت؟ بعید است، چرا که …

روزهای ماه مبارک رمضان یکی پس از دیگری سپری شد و باز هم شاهد همین اشتباهات آن هم در رده های بالادست بودیم که می توان به هم سفره شدن استاندار خراسان جنوبی با فرزندان بهزیستی اشاره کرد. متاسفانه چیزی که در تصویر دیده می شود حضور مسوولانی است که از وضعیت مالی نسبتا خوبی برخورد هستند و تنها تعداد کمکی از کودکانی بی بضاعت در آن ضیافت دیده می شد. به راستی قدرت در دست کیست و چه می گذرد در سرزمین ما؟

ای کاش به جای اینکه سازمان و ارکان ها، اعتبارات بیت المال راصرف برنامه های نمادین و برپایی سفره های رنگین می کردند، به درستی برای فقرا و نیازمندان خرج می شد، آنوقت می توان از کرامت انسانی یاد برد و گفت وجود دارد انسان هایی که بی ادعا به فقرا کمک می کنند.

ماجرا زمانی جالب می شود که مسئولان نسبت به عملکرد خود بی توجه و شروع به انتقاد از یکدیگر می کنند، به طوری که پرویز فتاح در مراسم اهدای نشان والی مهر به خیرین کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت:از وقتی مسئولیت گرفتم بیچاره شده ام چرا که به وادی بلا آمده ایم. تعداد ۹۲۰ هزار خیر پیش از آغاز ماه مبارک رمضان داشتیم اما در طول این ماه مبارک ۷۰ هزار خیر نیز به مجموعه کمیته امداد اضافه شده اند.

وی خطاب به مسئولان کشور تاکید کرد:آقایان اوضاع باید تغییر کند، این مردمداری نیست که منطقه ای به این شدت محرومیت داشته باشد.

عروسک خوشنام برنامه تلویزیونی خندوانه این بار نه به عنوان جناب خان عاشق بلکه بعنوان یک خیر نقش آفرینی می کرد. بعد از کلی اجرای برنامه های شاد و دست و آواز جناب خان در اقدامی جالب اقدام به مراسم گلریزان کرد تا پسرک داخل مستند صاحبخانه شود. با کمک جناب خان و خیرین داخل سالن از یک میلیون تا ۲۸ میلیون تومان مبلغ ۱۰۰ میلیون جمع آوری شد تا برای این خانواده خانه ای خریداری شده و پسرک قصه هم به درس و تحصیل بپردازد.

حال باید دید «جناب خان» هم به فکر سلفی با فقرا خواهد افتاد یا اینکه دو روز دیگر عکس های تبلیغاتی عروسک خوشنام با پسرک داخل مستند هم در شبکه های اجتماعی و رسانه ها به چشم می خورد؟ گویا کرامت انسانی جای خود را به برنامه های نمادین و منفعت برخی مسئولان داده است.

یکی از صفت های بسیار والای حضرت علی علیه السلام، مقدم داشتن دیگران بر خویشتن بود. همواره در تامین نیازمندی ها، دیگران را بر خود و خانواده اش ترجیح می داد. نقل است، آن حضرت، شبی را برای آبْ یاری نخلستان فردی اجیر شد تا در برابر آن، مقداری غله از صاحب نخلستان، به عنوان مزد، دریافت کند. آن شب را تا صبح به کار آب یاری نخل ها گذراند و صبح، آن مقدار غله را که از صاحب باغ گرفت، سه قسمت کرد؛ یک قسمت آن را آرد ساخت تا با آن، نان برای خود و خانواده اش تهیه کند همین که نان آماده شد، مسکینی از راه رسیدو تقاضای غذا کرد. حضرت، نان ها را به او داد، آن گاه، با قسمت دوم همان غله ها، دوباره نان پخت؛ این بار هم یتیمی آمد و از امام علیه السلام کمک خواست که حضرت، نان ها را به او بخشید و از باقی مانده آرد، نان تهیه کرد که در این هنگام، اسیری از ایشان تقاضای غذا کرد و حضرت با کمال میل، این نان را هم به اسیر داد و آن روز را هم خود و هم خانواده اش، بی غذا سپری کردند…».

گفته می شود رسیدگی امام علی(ع) و کمک های شبانه اش به ایتام و فقرا زمانی آشکار شد که ایشان به شهادت رسیده بودند و مردم کمک هایی را دریافت نمی کردند از این رو متوجه شدند که این مرد بخشنده امام علی(ع) است ضمن اینکه ایشان در حکومتش کمک به نیازمندان را مورد توجه قرار داده و به عدالت رفتار می کرد.

اما متاسفانه شاهد این هستیم که در شبهای قدر، راهپیمایی روز قدس و مناسبتهای دیگر تصاویر ایتام را کف خیابان پهن کرده و یتبم فروشی می کنند و نامش را طرح محسنین یا حمایت از ایتام می گذارند که واقعا این کار زشت و غیر انسانی است. چرا که این کودکان برای خود شان و منزلت انسانی دارند.

ظاهرا رویکردهای نمادین برخی سازمان ها و نهادها هیچگاه پایانی ندارد و از سازمان داوطلبان شروع و به ارگان های دیگر سرایت کرد، گویا این امر یک بیماری ویروسی است و تا پایان ماه مبارک رمضان شاهد این بیماری در بین مسئولان هستیم.