کارگروه مشترک تخصصی به منظور ارائه راهکارهای اجرایی در راستای اعمال الزامات ارگونومیکی بر صندلی هواپیماهای کشور و افزایش آسایش و راحتی حال مسافرین هوایی تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری موج، خسرو صادق نیت رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق دستور وزیر بهداشت مبنی بر پیگیری و اصلاح چیدمان وضعیت صندلی هواپیماها به منظور افزایش آسایش و راحتی مسافران و کاهش آسیب‌های ناشی از وضعیت ارگونومیکی نامناسب این صندلی ها، کارگروهی مشترک بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان هواپیمایی کشوری در راستای بررسی وضعیت موجود و ارائه راهکارهای اجرایی و اعمال الزامات ارگونومیکی بر صندلی هواپیماهای کشور تشکیل شد.

صادق نیت افزود: استفاده از صندلی های نامناسب در پروازهای طولانی مدت می‌تواند باعثتشدید بیماری های اسکلتی عضلانی نظیر تشدید مشکلات خطرناک عروق اندام تحتانی از جمله ترومبوز وریدی شود و افراد مستعد را در معرض آسیب های جدی قرار دهد.

وی گفت: طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری صندلی های هواپیما مطابق استاندارد اروپا(CS۲۵) است و اجرای مانور تخلیه اضطراری مسافرین مطابق زمان استاندارد است اما اینکه چقدر ایمنی، آسایش و راحتی مسافران خطوط هوایی تامین می شود جای بحثو پیشنهاد دارد و باید ابعاد صندلی و چیدمان صندلی کابین مسافران هواپیماها با توجه به استاندارد ابعاد بدن ایرانیان بازطراحی و اصلاح شود.

صادق نیت خاطر نشان کرد: در این کار گروه مشترک تخصصی مقرر شد، بر اساس نتایج اندازه گیری های به عمل آمده در ابعاد صندلی هواپیماهای کشور و مقایسه آن با استانداردهای جهانی راهکارهای اجرایی جهت بهبود وضع موجود ارائه شود.

در این نشست نماینده معاونت استاندارد پرواز، کارشناس فنی دفتر اداره کل صلاحیت پرواز و هواپیمایی، اداره استاندارد، اعضای هیئت علمی و متخصصین ارگونومی به منظور تشکیل کمیته فنی مشترک حضور داشتند.