کارشناس هواشناسی از خنک شدن 4 درجه ای تهران خبر داد و پیش بینی کرد: احتمال طغیان در رودخانه های گیلان و غرب مازندران وجود دارد همچنین هوای زابل و جنوب کشور طوفانی می شود.

امین حسین نقشینه در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری موج، با تشریح و پیش بینی وضعیت جوی کشور طی روزهای آینده، گفت: بارش های تجمعی که از دیروز تا صبح امروز شنبه 20 مرداد در انزلی ظرف 24 ساعت 165 میلی متر بارش داشته، آستارا 79 میلی متر، کیاشهر 59 میلی متر، لاهیجان 40 میلی متر و رودسر هم 40 میلی متر بارش داشته و بیشترین بارش ها در گیلان بوده و انتظار داریم که امروز هم روی استان های سواحل دریای خزر شامل گیلان و مازندران و گلستان همچنین استان اردبیل بارندگی ها تداوم پیدا کند.

وی افزود: برای برخی نقاط از استان های شمال غرب کشور به ویژه شمال آذربایجان شرقی هم انتظار رگبار و باران امروز داریم و در شمال شرق هم در خراسان شمالی انتظار رگبار وجود دارد، ارتفاعات البرز هم امروز رگبار باران را خواهد داشت.

کارشناس هوا شناسی در ادامه پیش بینی هوای کشور در مورد دریای خزر بیان کرد: دریای خزر امروز مواج و متلاطم می شود، کاهش دما هم در مناطق شمالی کشور رخ می دهد، فردا بارش در سواحل دریای خزر به طور موقت کاسته خواهد شد و مجدداً روز دوشنبه بارش های سواحل دریای خزر آغاز می شود همچنین گیلان و مازندارن دوشنبه افزایش بارندگی ها را به صورت رگبار و باران خواهیم داشت.

نقشینه ادامه داد: از بعد از ظهر امروز در استانهای زنجان، قزوین، قم و مرکزی همچنین جنوب استان  البرز و تهران و سمنان و شمال استان اصفهان وزش باد، شدید می شود و امروز بعد از ظهر در جنوب استان سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان و مناطقی از هرمزگان و جنوب استان فارس انتظار رشد ابر در برخی مواقع رگبار پراکنده داریم.

وی همچنین در مورد وزش باید در سه روز آینده اظهار کرد: در سه روز آینده سرعت وزش باد در مناطق شرق و جنوب شرق ایران افزایش می یابد تا این اندازه که در منطقه زابل و خراسان جنوبی با شدت بیشتری سبب خیزش گرد و خاک، کلاهش دید افقی و کیفیت هوا می شود.

کارشناس هواشناسی گفت: امشب و فردا و پس فردا حتی برای زابل و جنوب شرق کشورمان، طوفان گرد و خاک رخ می دهد و اثرات مخرب گرد و خاک در سلامت و بهداشت مردم را یادآور می شویم که برای کاهش اثرات گرد و خاک باید تمهیدات لازم را اندیشید و در حمل و نقل جاده ای هم در منطقه زابل و جنوب شرق ایران اختلال ایجاد می شود.

نقشینه ادامه داد: بعد از ظهر امروز وزش باد شدید برای مناطق جنوبی تهران انتظار داریم و مناطق شمال استان در شهرهایی مثل فیروزکوه، دماوند و آبعلی گاهی رگبار خواهد داشت، بیشینه دمای امروز در مهرآباد 38 درجه و شمیرانات 37 و کمیته دمای تهران هم 25 درجه خواهد بود و امروز هوای تهران 4 درجه خُنَک تر بود و کرج با 7 درجه کاهش هوا رو به رو شد، قزوین و زنجان 5 درجه خُنَک از دیروز است و قم سه درجه خُنَک تر بود و اراک و خرم آباد هم 2 درجه از دیروز خنک تر شده و فردا هم دمای به دمای امروز نزدیک تر است.

وی تأکید کرد: آبگرفتی معابر عمومی و احتمال طغیان رودخانه ها در گیلان و غرب مازندران است و از مسائل مهم جوی امروز است و از مسافرین خواهشمندیم از پارک خودرو در حاشیه رودخانه ها و برپایی چادر و کمپ و نشستن در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها پرهیز کنند در این استانها که می تواند خطر آفرین باشد.