نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: تدریس در مدارس کشور به صورت نظری است و از نظر عملی و مهارتی بسترهای لازم برای آموزش فراهم نشده است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از خلاءهای جامعه و نواقص نظام تعلیم و تربیت کشور عدم آموزش مهارت به دانش‌آموزان است، افزود: دانش‌آموزان پس از 12 سال آموزش در مدارس توانایی حضور در جامعه و بازارکار را ندارند و به قدری ناتوان هستند که در برخی موارد در زندگی شخصی نیز با مشکلات بسیار مواجه می‌شوند که یکی از دلایل بروز مشکلات را می توان نیاموختن مهارت زندگی در مدارس دانست.

تدریس در مدارس کشور به صورت نظری است

عضو هیات رئیسه مجلس بیان کرد: تدریس در مدارس کشور به صورت نظری است و از نظر عملی و مهارتی بسترهای لازم برای آموزش فراهم نشده است؛ هنرستان‌ها و کار و دانش‌ها نیز با توجه به تجهیزات و امکانات قدیمی و فرسوده موجود کارآیی و کاربرد ندارند.

باید حداقل 40 درصد دانش‌آموزان برای کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای وارد هنرستان‌ها شوند

عباسی ادامه داد: براساس قانون برنامه ششم باید حداقل 40 درصد دانش‌آموزان برای کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای وارد هنرستان‌ها شوند اما به دلیل عملکرد ضعیف هنرستان‌ها و کارودانش‌ها گرایش دانش‌آموان به حضور در مراکز مهارتی کم است و دانش‌آموزان و خانواده آنان علاقه  و رغبتی به تحصیل در هنرستان‌ها ندارند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بستر و تجهیزات مناسب برای آموزش مهارت‌های شغلی و زندگی، در مدارس و هنرستان‌ها فراهم نیست، خاطرنشان کرد: برای گسترش آموزش‌ها در زمینه مهارت‌های زندگی و عملی باید تغییرات اساسی در نظام آموزشی کشور ایجاد شود.

عباسی با بیان اینکه در مدارس کشور باید به جای آموزش‌های تئوری مهارت‌های لازم برای زندگی و ورود به بازار کار به دانش‌آموزان ارائه شود، گفت: در نظام آموزشی بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه کشورهای اسکاندیناوی آموزش مهارت به دانش‌آموزان یکی از اصول اولیه و اساسی محسوب می‌شود و در این راستا توانستند موفقیت‌های زیادی نیز کسب کنند.