رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت: افشای سوالات امتحان نهایی در ماه اخیر سبب ایجاد روشی جدید برای صیانت از سوالات شده است تا دانش آموزان با اطمینان خاطر در جلسات امتحان حضور پیداکنند.

عبدالرسول عمادی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج گفت: باتوجه به اتفاقات اخیر در رابطه با افشای سوالات امتحانات نهایی و همچنین رخ دادن این رویداد مشابه در سال های گذشته وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفت روشی جدید برای صیانت از سوالات امتحانات نهایی در نظر بگیرد.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به روش قدیمی نگهداری از سوالات امتحان نهایی افزود: در روشی که تاقبل از این رویداد به کار گرفته می شد سی دی سوالات با کد رمزی که تنها حراست از آن اطلاع داشت به شهرهای مختلف فرستاده می شد و افراد مرتبط در قرنطینه تحت الحفظ حضور پیدا می کردند  و پاکت سوال ها همراه با رمز به افراد مورد نظر داده می شد و سوالات بررسی می شد.

وی دلیل سواستفاده در این روش را به خاطر گوشی های هوشمند دانست و گفت: برخی افراد با سو استفاده از این موقعیت و گستردگی حوزه عملیات، گوشی هوشمند با خود به قرنطینه می بردند و از سوال ها عکس گرفته و می فرستادند که در سال های گذشته و در هفته اخیر این اتفاق روی داد و با همکاری پلیس فتا این افراد دستگیر شدند. پس از اتفاق دو هفته گذشته تصمیم گرفتیم برای امنیت و صیانت صد در صدی از سوالات، نقش واسطه ها را حذف کنیم و سوال ها بلافاصله از مرکز سنجش از طریق سامانه الکتریکی به حوزه اجرا فرستاده شود. زمان ارسال این سوال ها دقیقا هم زمان با نشستن دانش آموزان بر صندلی امتحانات خواهد بود.

عبد الرسول عمادی افزود: در گذشته امکان دسترسی به این سامانه و شبکه وجود نداشت اما امسال در نوبت امتحانات خرداد این روش اجرا شد  که هم در طرح هم در صیانت از سوال ها با موفقیت 100 درصد همراه بود.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش امکان هک شدن این سامانه را غیرممکن دانست و تاکید کرد: سامانه به هیچ صورت امکان هک شدن از سوی حرفه ای ترین هکرها را هم ندارد بطوریکه اگر یک هکر توانست امنیت سامانه را به خطر بیندازد و شبکه را هک کند ما به او جایزه می دهیم.