محبت خانی گفت: تعداد کل پایگاه های محیط بانی ایران یک ششم استانداردهای جهانی است.

به گزارش خبرگزاری موج، جمشید محبت‌خانی با اشاره به اینکه مجموعا 374 پاسگاه محیط‌بانی در کشور داریم، اظهار کرد: از این تعداد پاسگاه محیط‌بانی تعداد 82 پاسگاه به دلیل کمبود نیروی محیط بان غیرفعال بوده که امیدواریم بتوانیم طی پروسه استخدام نیروی جدید و تقسیم نیروها در سطح کشور این پاسگاهها را راه‌اندازی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس استاندارد جهانی، هر 1000 هکتار عرصه یک نفر محیط بان نیاز دارد، تصریح کرد: در کشور ما در هر 12 هزار هکتار یک محیط‌بان انجام وظیفه می‌کند، این در حالی است که تعداد پاسگاهها نیز در کشور حدود یک ششم استاندارد جهانی است و با توجه به آسیب‌پذیر بودن مناطق تحت مدیریت محیط زیست ارتقاء و تجهیز پاسگاهها بسیار حائز اهمیت است.

تجهیز تمام محیط‌بانان کشور در هنگام ماموریت به جلیقه ضد گلوله

محبت‌خانی در خصوص توزیع جلیقه ضد گلوله در سراسر کشور گفت: در حال حاضر تعداد 3400 نفر محیط‌بان در کشور داریم که با توجه به توزیع تعداد 1500 جلیقه ضد گلوله در کشور‌، تمام محیط بانانی که سر شیف خود حاضر هستند دارای جلیقه ضد گلوله بوده و هیچ محیط بانی بدون جلیقه برای انجام ماموریت اعزام نمی‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در ادامه به آموزش دوره‌های تخصصی به محیط‌بانان اشاره داشت و افزود: 1000 محیط‌بان در کشور از بدو استخدام بدون آموزش دوره‌های تخصصی مشغول به کار بودند که با همکاری دفتر آموزش و مشارکتهای مردمی سازمان حفاظت محیط زیست 500 نفر از این محیط بانان در حال حاضر مشغول گذراندن دوره های تخصصی لازم بوده و برای 500 نفر باقیمانده نیز این دوره های آموزشی در نظر گرفته شده است تا بتوانند از اختیاراتی که به عنوان ضابط قضایی خاص دارند جهت پاسداری از محیط زیست استفاده لازم را ببرند.

وی گفت: همچنین تعداد 450 دستگاه موتور سیکلت  نیز خریداری شده که در نیمه اول سال در سراسر کشور توزیع خواهد شد و 300 محیط بان جدید نیز طی آزمون استخدامی جذب سازمان حفاظت محیط زیست خواهند شد.

استفاده از هلی‌شات برای کنترل مناطق حفاظت شده

محبت‌خانی با بیان اینکه استفاده از هلی‌شات جهت کنترل و پایش مناطق نیز در دستور کار یگان حفاظت محیط زیست کشور قرار دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه هلی‌شات بهتر از یک عامل انسانی قادر به رصد و پایش مناطق است استفاده از آن می‌تواند تا حدود زیادی خلاء ناشی از کمبود نیروی محیط بان در مناطق چهارگانه را رفع کند.

وی با اشاره به اینکه  استفاده از دوربین روی پیراهن محیط بان نیز یکی دیگر از اقداماتی است که در سال 97 در دستور کار داریم، تصریح کرد: این دوربین‌ها هم برای ثبت تخلفات و ایجاد مدرک جهت مراجع قضایی و هم جهت کنترل و نظارت بر نیروی محیط بان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کیومرث کلانتری؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران هم تقارن افتتاح پاسگاه محیط‌بانی مکرش منطقه حفاظت شده کویر با روز جهانی تنوع زیستی را یک رویداد با ارزش در حوزه محیط طبیعی استان تهران دانست و اظهار کرد: امروزه تنوع زیستی حاصل میلیاردها سال تکامل موجودات است که تحت تاثیرفرآیندهای طبیعی و انسانی قرار گرفته و از این منظر وابستگی انسان به تنوع زیستی بسیار مشهود است.

وی با اشاره به ارزش منحصر بفرد تنوع زیستی و ضرورت حفاظت فراگیر از آن گفت: اگرچه امروزه توجه به تنوع زیستی به عنوان یک سرمایه همگانی و ملی در مجامع بین المللی مطرح بوده و جوامع مردمی شناخت و آگاهی های بیشتری نسبت به این موضوع پیدا کرده اند  ، اما متاسفانه روزانه شاهد این هستیم که تعداد زیادی از گونه‌ها با پیامدهای ناشی از فعالیت‌های انسانی، در حال کاهش و آسیب بسیار شدید است که این امر می تواند تهدید جدی برای حیات و زندگی خود انسان باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه منابع بیولوژیکی یک سرمایه با ارزش برای زیست پایدار است‌، تصریح کرد: درحال حاضر ضرورت پرداختن به  اقدامات فوری و قاطع برای حفظ ژن‌ها، گونه‌ها و بوم سازگان‌ها با کاربست مدیریت پایدار، امری بسیار اجتناب ناپذیر است.

کلانتری همچنین با اشاره به وجود تنوع زیستی مطلوب در سطح استان تهران ادامه داد : یکی از برنامه ها و اولویت های اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران توسعه زیرساخت های حفاظت از مناطق تحت مدیریت بوده و در این راستا برنامه ساخت و پیگیری تجهیز واحدهای محیط بانی جدید در دستور کار قرار دارد.

افتتاح 8 پاسگاه محیط‌بانی جدید در استان تهران تا پایان 97

وی کمبود منابع‌، زیرساخت ها و امکانات محیط بانان استان تهران در مقیاس جغرافیای تحت کنترل و حفاظت را آنهم با توجه به حساسیت‌های محیط زیست پایتخت مهم دانست و گفت: حدود 17 درصد جمعیت کشور در 83/0 درصد مساحت جغرافیایی کشور یعنی تهران مستقر است و از طرفی برخی از مناطق تحت مدیریت استان تهران در جغرافیای سرزمینی استان‌های دیگر قرار دارد و برای کنترل، پایش وحفاظت این پهنه با این جمعیت نیازمند بکارگیری محیط بانان بیشترو بروزرسانی و افزایش تجهیزات و امکانات هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در پایان یادآور شد‌: امروز با حضور فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور و جمعی از محیط بانان بیست و چهارمین پاسگاه محیط‌بانی استان تهران افتتاح شد و ما تا پایان سال شاهد افتتاح 8 پاسگاه دیگر خواهیم بود.