معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست از برنامه این سازمان برای احیا گوزن زرد ایرانی در خوزستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، حمید ظهرابی ضمن بازدید از پارک ملی دز و کرخه در خوزستان گفت: هدف از این بازدید بررسی زیستگاه گوزن زرد ایرانی است که مناطق مستعد احیای دوباره این نوع گوزن مورد بررسی قرار گرفت.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: شرایط مناسب در جنگل‌های دز و کرخه  به عنوان زیستگاه اصلی برای احیای مجدد گونه‌ گوزن زرد ایرانی، اجرای این پروژه را امکان‌پذیر می کند.

ظهرابی درباره دیدار خود با جوامع محلی نیز گفت: مشارکت مردم در اجرای چنین برنامه‌هایی، منجر به تقویت بسترسازی و توسعه رویدادهای بزرگی همچون احیای مجدد گوزن زرد در منطقه می‌شود.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: تلاش خواهیم کرد تا اعتبارات این پروژه را از محل اعتبارات ملی که در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست و صندوق توسعه ملی برای احیای بیابان ها و جلوگیری از تخریب زیستگاه ها قراردارد، تامین کنیم.

وی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه دستورات لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر و هماهنگی با دفاتر حیات وحش و شکار و صید به عمل آمده و مجوزهای لازم برای احیای این گونه در استان صادر شده است، ابراز امیدواری کرد: با اجرای این پروژه ها علاوه بر جلوگیری از تخریب مناطق و رفع تهدید هایی همچون حریق، بتوانیم زیستگاه‌های با ارزش را دوباره احیا کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: عملیات حصارکشی و غنی‌سازی مناطق مرتع همچنین آبرسانی و مقابله با بیماری‌های بومی موجود در منطقه باید قبل از انتقال صورت پذیرد.

این مقام مسئول یادآوری کرد: درخصوص انتقال گوزن زرد به استان خوزستان، به پنج سایت کشور اعلام شده تا در این زمینه همکاری لازم را با استان خوزستان به عمل آورند تا این گوزن‌ها در زیستگاه اصلی خود که همان جنگل‌های دز وکرخه است احیا شود.

ظهرابی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای گونه‌های چون گوزن در زیستگاه اصلی خود تلاش خواهد کرد.