نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: امسال حدود ۸۲ هزار زائر داریم که با عوامل حدود ۸۵ هزار نفر می‌شوند، البته 5 هزار نفر سهمیه اضافی درخواست کرده ایم که در صورت موافقت؛ از نظر تامین محل اسکان و تغذیه و تدارکات مشکلی نداریم.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی‌ عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اعضای بعثه مقام معظم رهبری در قم دیدار کرد و بر لزوم تلاش بیشتر برای ارائه آثار فاخر پژوهشی در سال ۹۷ تاکید و ابراز امیدواری کرد که با ایجاد فضای بهتر بتوان در این حوزه نسبت به گذشته موفق تر عمل کرد. 

وی با اشاره به اینکه نو شدن، پویایی و زیبایی جهان خلقت و طبیعت در تحول اخلاقی و پویایی انسان موثر است، افزود: شرایط جدیدی که سال نو به وجود می‌آورد، زمینه‌ای است برای این که انسان بتواند تجدید حیات کرده و فضای جدیدی را برای کار بهتر فراهم کند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امسال در حوزه حج برنامه ریزی‌ها به خوبی پیش می‌رود و مشکل خاصی وجود ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر خاطرنشان کرد: همانند سال‌های قبل به ازای هر یک میلیون نفر، هزار نفر سهمیه به ایران اختصاص یافته است، لذا امسال حدود ۸۲ هزار زائر داریم که با عوامل حدود ۸۵ هزار نفر می‌شوند، البته 5 هزار نفر سهمیه اضافی درخواست کرده ایم که در صورت موافقت؛ از نظر تامین محل اسکان و تغذیه و تدارکات مشکلی نداریم.

وی امکانات رفاهی در نظر گرفته شده برای زائران ایرانی را با توجه به امکانات موجود عربستان نسبتا مطلوب توصیف کرد و یادآور شد: هتل‌های خوبی اجاره و سعی شده تا هتل‌های مشکل دار از لیست خارج شوند، البته در مدینه منوره با توجه به این که ساختمان جدیدی ساخته نشده است، شرایط هتل‌ها همانند سال گذشته خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تأکید کرد: انشاءالله فضای حج فضایی آرام خواهد بود و حجاج ما مشکلی نخواهند داشت، در میان زائران نیز نگرانی‌های سال قبل وجود ندارد و پر شدن سریع ظرفیت کاروان‌ها و به حداقل رسیدن انصراف‌ها نسبت به سال گذشته نیز نشان دهنده این امر است.

وی با بیان این که کاروان‌ها تا پیش از عید نوروز کاملا شکل گرفته اند، خاطرنشان کرد: برنامه‌های آموزشی به زودی آغاز می‌شود و در حوزه مسائل ارزی حج نیز در تلاش برای حل مشکلات هستیم.

نماینده ولی فقیه لزوم شتاب بخشیدن به آموزش‌ها در حوزه‌های مختلف را خاطر نشان ساخت و خواستار ارائه سریعتر برنامه‌های آموزشی و استفاده از شبکه‌های مجازی برای ارتقای سطح علمی زائران توسط مدیریت آموزش معاونت فرهنگی به مخاطبان شد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه امسال خوشبختانه موضع گیری‌های منفی در قبال واجب بزرگ حج بسیار کم رنگ است، افزود: متاسفانه برخی هنوز به دنبال توسعه شایعات هستند و اعداد و ارقامی را در رابطه با هزینه‌های حج مطرح می‌کنند که با عقل سلیم و واقعیات جور در نمی‌آید.

نماینده، ولی فقیه در ادامه با تاکید بر اینکه پژوهش‌ها در حوزه حج و زیارت باید به سمت کار‌های کاربردی و راهبردی سوق داده شود، تصریح کرد: پژوهش‌های کتابخانه‌ای را در اولویت‌های بعدی قرار دهید.

وی ضمن تقدیر از تلاش‌های پژوهشگران پژوهشکده حج و زیارت و مجموعه کارکنان در بخش‌های مختلف بعثه، خاطرنشان کرد: برای آغاز هر پروژه و طرحی باید قبلا کار مطالعاتی و مشورتی روی آن انجام شود تا نقطه ابهامی وجود نداشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر خطاب به حاضران گفت: اگر اولویت‌ها رعایت شود زودتر می‌توان نیاز مخاطب را تامین کرد، به طور مثال در حوزه عتبات همسان سازی اطلاعات یکی از مسائل اساسی است به گونه‌ای که اطلاعات کتاب‌ها با هم متناقض نباشد و مسائل به روز مطرح شود.

سوغاتی زوار، از کالا‌های داخلی خواهد بود

وی در پایان سخنان خود انتخاب شعار امسال توسط مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی را یادآورشد و گفت: تلاش داریم در حوزه حج و زیارت نیز این شعار تحقق یابد و نیاز‌های زائران عتبات و حج حتی‌المقدور از ایران تامین شود؛ در مورد سوغات نیز طرحی را اجرا خواهیم کرد تا سوغات مورد نیاز زائران حتی المقدور از کالا‌های داخلی تامین شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج