رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران از تخریب بخش قابل توجهی از قبور قدیمی امامزاده عبدالله شهر ری توسط سازمان اوقاف خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، حسن خلیل آبادی در تذکر پیش از دستور خود در چهل و هفتمین جلسه شورای شهر تهران با بیان این مطلب افزود مجموعه آرامستان امامزاده عبدالله شهر ری یکی از مهمترین اماکن تاریخی دارای ارزش میراثی کشور است که معماری به کار گرفته شده در آن به دوره صفویه و قاجاریه برمی‌گردد.

وی ادامه داد: این آرامستان که خانه ابدی بزرگان عرصه علم و ادب، رجال سیاسی و سه تن از شهدای ۱۶ آذر است، چهاردهم اردیبهشت ۱۳۷۸ به شماره ۲۳۱۳ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به گفته رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران؛ دکتر شهیدی، دکتر سحابی، قبر اولیه نیمایوشیج، وحید دستگردی و عباس مسعودی موسس روزنامه اطلاعات از جمله آرام‌گرفتگان این گورستان تاریخی هستند.

وی با اشاره به تخریب قبور قدیمی این امامزاده توسط اداره اوقاف شهرری بیان کرد: در روزهای گذشته اداره اوقاف شهرستان ری بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی شهرری، بدون انجام بررسی تخصصی کارشناسان این اداره و به بهانه بازپیرایی اقدام به تخریب سطح قابل توجهی از گورستان کرده‌اند که منجر به از بین رفتن تعداد زیادی از قبور که برخی واجد ارزش میراثی بود، شده است.

خلیل آبادی یادآور شد: با انتشار این خبر و بازدید کارشناسان کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای شهر تهران، ری و تجریش و پیگیری‌های اینجانب از مسئولان امر در شهرستان ری قرار بر این شد که با شکایت صورت گرفته از سوی اداره میراث شهرستان ری و حکم صادر شده معاون دادستان محترم شهرستان مبنی بر توقف هرگونه عملیات عمرانی این موضوع زمان بیشتری برای بررسی داشته باشد.

وی  تاکید کرد: اما  در روزهای گذشته اداره اوقاف شهرستان ری مجددا بدون توجه به حکم قضایی همانطور که در تصویر مشخص است، در بخش قابل توجهی از محوطه‌ای که ثبت ملی شده است برخلاف مُرِّ قانون مجازات اسلامی در مواد ۵۵۸ و ۵۶۰، اقدام به عملیات عمرانی کرده است.

رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران گفت:  به عنوان عضوی از شورای اسلامی شهر و مسئول کمیته میراث فرهنگی و گردشگری که متاسفانه طی چند روز گذشته در همین رابطه مورد بی مهری و گزارش خلاف واقع برخی افرادِ مدعی این امور شدم که در جای خودش قابل پیگیری خواهد بود، اکنون و از این تریبون پارلمان محلی، به مسئولان محترم سازمان اوقاف جمهوری اسلامی ایران تذکر می‌دهم.

به گفته وی باید نسبت به عملکرد اشتباه اداره‌ کل تابع خود در مورد زیر پا گذاشتن متن صریح قانون پاسخگو باشند و هرچه سریعتر درصدد جبران برآیند.

خلیل آبادی با بیان اینکه بنا به حکم قانون انجام هرگونه عملیات عمرانی در آرامستان مذکور بدون نظارت اداره میراث فرهنگی جرم محسوب می‌شود‌، افزود: از سازمان میراث فرهنگی خواستار انجام وظایف و ماموریت های خود در پیشگیری از آسیب رسیدن به اماکن تاریخی و میراثی تحت پوشش خود در خصوص مراقبت از اماکن ثبت ملی شده هستم و درخواست دارم این موضوع را جدی‌تر بگیرد تا شاهد تکرار این حوادث تلخ فرهنگی نباشیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج