رئیس شورای شهر تهران گفت: اصلاح نظام مدیریت مالی شهرداری نباید به گونه ای انجام شود که به سرمایه اجتماعی مدیریت شهری خدشه وارد کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج؛ محسن هاشمی در چهل و پنجمین جلسه شورای شهر با بان این مطلب افزود: سیاست شورای پنجم و مدیریت شهری تهران، ساماندهی اعتبارات فرهنگی، اجتماعی و شفاف سازی در تامین و تخصیص بودجه است.

وی ادامه داد: سیاست شورای پنجم و مدیریت شهری تهران، ساماندهی اعتبارات فرهنگی، اجتماعی و شفاف سازی در تامین و تخصیص بودجه است.

رئیس شورای شهر ضمن تشکر از حضور پرشکوه مردم در راهپیمایی 22 بهمن با وجود مشکلات و نارضایتی ها موجود در جامعه بیان کرد: این حضور بار مسئولیت را بر دوش مدیران نظام سنگین تر می کند تا با اصلاح وضعیت فعلی و افزایش کارامدی و خدمت رسانی از نارضایتی شهروندان بکاهند.

وی با اشاره به فرایند بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی شورای شهر تهران و انتشار برخی آمارها و تحلیل‌ها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی یادآور شد: اصلاح نظام مدیریت مالی و تامین و تخصیص اعتبارات شهرداری و مدیریت شهری تهران، فرایندی پیچیده و حساس است که از یک سو باید هدفمند و با سرعت و شتاب مناسب و در عین حال، باید حساب شده باشد تا به بی ثباتی ساختار و آسیب دیدن امنیت روانی کارکنان و فعالان در حوزه شهرداری نینجامد و سرمایه اجتماعی مدیریت شهری را دچار خدشه و کاستی نسازد.

هاشمی تاکید کرد: بنابراین دامن زدن به انتظارات که نظام مالی مدیریت شهری به صورت یک شبه اصلاح شود، تنها به سرخوردگی جامعه و افزایش شکاف شهروندان ومدیریت شهری می انجامد.

وی با اشاره به اینکه اصلاحات باید مستمر و گام به گام باشد، گفت: اصلاحات دفعی و یک شبه قابل تداوم نبوده و روندی شتاب زده و ناپایدار است. نباید با دامن زدن به این تلقی که مدیریت شهری جدید با فعالیت‌های مذهبی، دینی و انقلابی مخالف است، به سرمایه اجتماعی وثبات شهرداری آسیب زده شود.

رئیس شورای شهر تهران سیاست شورای پنجم و مدیریت شهری تهران را ساماندهی اعتبارات فرهنگی و اجتماعی و شفاف سازی در تامین و تخصیص بودجه دانست و افزود: این سیاست نباید به مخالفت با فعالیت‌های مذهبی در سطح شهر تعبیر شود. در شرایط فعلی دستگاه های متعدد و موازی در حال فعالیت فرهنگی، مذهبی در سطح شهر تهران هستند و عدم ساماندهی این فعالیت ها می تواند موجب موازی کاری، اتلاف منابع و ایجاد رانت و حیف و میل بیت المال شود.

وی ادامه داد: قانون تکالیف و وظایف دستگاه های مسئول را در حیطه فعالیت خود مشخص کرده و متاسفانه اکنون بسیاری از وظایف و تکالیف قانونی مدیریت شهری بر زمین مانده است که بایست این فعالیت ها را اولویت بندی کرده و براساس منابع و اعتبارات آن ها را پیگیری کنیم.

هاشمی با اشاره به اینکه در این میان نباید به مدیریت شهری اتهام مخالفت با فرهنگ دینی زده شود، بیان کرد: همچنین نباید به جامعه مذهبی اتهام رانت خواری زده شود.

وی یادآور شد: مشکلات ساختاری در نظام بودجه نویسی و تامین منابع و هزینه کرد شهرداری تهران است که طبیعتا این ساختار ظرف چندماه قابل جایگزینی نیست و به همین دلیل کار شورا در بررسی و اصلاح لایحه بودجه و راستی آزمایی اعمال سیاست های مدیریت شهری در بودجه کار را دشوار می کند. به نتیجه رسیدن آن، تلاش بیشتر اعضای شورا ومسئولان شهرداری و صبوری شهروندان را می طلبد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج